Než začne mrazivá zima, můžeme prosvětlit koruny jádrovin

22. 11. 2019

Z ovocných stromů odstraňujeme plody, které neposlouží jako potrava pro ptáky, tedy především plody mumifikované a shnilé.

Mumufikované nebo shnilé plody likvidujeme jako zdroje houbových chorob. Také listy, které po opadu zůstávají viset na větvích, se mohou stát zdrojem přezimujících škůdců. Korunu očistíme i od listů.

Při rozhodování o zmlazení jádroviny posuzujeme hloubku řezu – 1/3; 2/5;1/2 a to podle zestárnutí stromu.

Zakrslá jabloň po zimním řezu

Jabloň po zimním řezu, foto J. Sus

Dále zvolíme jeden ze tří možných způsobů zásahu:

  1. Duté koruny po mírném prosvětlení odpovídajícím způsobem zmenšíme – kosterní větve zkrátíme na stejnou výšku a konce větví přitom prosvětlíme až k prodlužujícímu výhonu.
  2. Přehoustlé pyramidální koruny se strmými kosterními větvemi prosvětlíme vyříznutím celé terminální větve nad kosterními větvemi. Kosterní větve pak řežeme jako u duté koruny – na rovnováhu. Při průměru kosterní větve silnější než 8 cm necháváme asi 50 cm dlouhý pahýl ukončený šikmým řezem nad slaběji rostoucí větví.
  3. Obvyklou kotlovitou nebo pyramidální korunu zmenšíme pod zvoleným úhlem koruny, přičemž středové větvi ponecháme mírné výškové vedení nad ostatním větvením. Zvolený úhel, na který korunu seřežeme, pak závisí na jejím pěstovaném tvaru: u jabloní 90–120 °, pro strmé koruny hrušní pak 70–90°.
Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

4. 10. 2023

Kam vysadit ovocné stromky, aby se jim dobře dařilo

Stromky nesázíme ani na místě poraženého stromu dříve než po pěti letech. Půdu ozdravíme pěstováním záhonové plodiny, kypřením a přidáváním kompostované zeminy. Tam, kde žila jádrovina, i po několika letech upřednostníme peckovinu.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x