
Poznáváme zahradu, abychom do ní dobře vybrali ovocné druhy
18. 4. 2021Role, které člověku přináší život, bývají různé. I pěstitelem se můžete stát až jednoho dne. Dříve či později se pak vynoří přání sklízet ovoce, které zatím nemáme.
Třešně nevyžadují velký a pravidelný řez, ale je dobré držet jejich tvar nižší, abychom neměli problémy se sklizní.
Korunky třešní jsou řidší a plodí na dvouletém a starším dřevě z tzv. kyticových pupenů. U jednoletých výhonů jsou v jeho horní části pupeny dřevní a listové, ve spodní najdeme i pupeny květní.
Proto se při výchovném řezu v prvních třech letech po výsadbě nemají prodlužovací výhony zkracovat o více než 1/2 délky. Na zkrácené části pak mohou zůstat pupeny, z nichž se vytvoří nový prodlužovací slabší výhon.
Korunku u třešní tvarujeme ze 3–4 ramen s dostatečným úhlem odklonu od terminálního výhonu a v dostatečném vzájemném výškovém odstupu.
Pokud jsou jednoleté přírůstky v pozdějších letech nápadně krátké, listy malé a ovoce horší jakosti, doporučuje se:
Rány ošetříme, strom je stihne zacelit do konce vegetace zpravidla tak, že v zimním období nedochází k dalšímu poškození a předejde se tím i klejotoku.
Broskvoně plodí na jednoletých výhonech, zatímco starší obrost postupně odumírá. Snahou je proto vypěstovat pevné korunní větve s bohatým plodonosným obrostem a volnou kotlovitou široce rozevřenou korunu bez středového hlavního výhonu.