
Při zimním řezu jádrovin máme během ledna dobrou příležitost upravit především pravidelně udržované stromy, u kterých nevzniknou řezem veliké řezné rány.
V lednu lze jádroviny ošetřit udržovacím řezem. Na snímku je zhruba desetiletý strom odrůdy Golden Delicious ve tvaru štíhlého vřetene po udržovacím řezu. Foto M. Makal
V lednu nastává také čas na péči o sad. Začnememe s udržovacím řezem jádrovin a to zvlášť tehdy, pokud máme sad velký a do začátku rašení bychom nezvládli všechno správně upravit.
Ani jádroviny bychom v lednu neměli řezat, pokud okolní teplota vzduchu klesne pod –5 °C.
Proč? Při nižší teplotě bývají již větve zmrzlé a nedochází při střihu k čistému řezu. Rána může být zhmožděná a roztřepená.
Větší řezné rány můžeme zatřít stromovým balzámem vhodným pro zimní období či použít štěpařský vosk (i když jeho aplikace může být vlivem chladu ztížená).
Pokud hodláme zmlazovat nebo odstraňovat silné větve, počkáme s tím raději, až skončí velké mrazy. To může být až v druhé polovině února.
U přestárlých keřů rybízu doporučují omlazující řez rozdělit do několika let. V prvním roce odřežeme asi 1/3 keře, a to především hodně staré, suché, nemocné či jinak poškozené větve.
Bobuloviny můžeme řezat již koncem ledna. Platí všeobecné pravidlo, že
Větve odstraňujeme celé těsně nad zemí nebo je sesadíme na vhodnější mladší výhon.
Rouby odebíráme ze zdravých, vitálních stromů z dobře osluněné strany koruny. V žádném případě z vnitřku koruny.
Preferujeme jižní, jihovýchodní či jihozápadní stranu. Rouby ze stromu odstřiháváme dvousečnými nůžkami či ostrým nožem, např. žabkou. Pokud je velká zima, na rouby raději nesaháme holýma rukama, ale používáme rukavice. Nedojde tím k rozehřátí pletiva roubu a bude tak mít lepší skladovatelnost.
Roztál-li sníh z trávníku, včas ho přehrabeme a zbavíme zbytků listí, aby mohly později vykvést drobné cibuloviny v něm vysazené: sněženky, ladoňky a krokusy. V zimě se zpravidla výrazně projeví, pokud je trávník zamechovaný.
Dobrý den, zahradu mám spíš k relaxaci, nicméně mám zasazenou čtyřletou jabloň a tříletou meruňku. Kdy a jak mám provést řez? Jabloň vloni neměla žádné ovoce, meruňka měla cca 5 plodů a spíš se tlačí do výšky, v okolí neznám nikoho, kdo by se prořezávkou zabýval a nechci stromkům ublížit amatérským zásahem. Děkuji Tesarczyk
Doporučujeme projít si i další články o řezu jádrovin a řezu peckovin nebo o řezu meruňky, které na webu jsou. Najdete v nich více či méně podrobné rady mj. k řezu jabloně i meruňky včetně ukázek i vysvětlení, jak se liší řez ovocných stromů podle věku dřeviny.
Víte, ono napsat mám na zahradě jabloň a meruňku, která se spíše tlačí do výšky by se možná dalo přirovnat větě mám šroubovák a kleště. Kleště mají delší rukověť. Co s nimi doma zvládnu opravit? Když je vyfotíte, a dáte na web, už máte naději, že se někdo ozve, na co jsou… A stejně tak je to i s Vašimi stromy.
Podobně je to se vším. I se stromy. Pár otázek, podle kterých by se něco dalo dát dohromady, pokud Vám výše uvedené informace (kde hledat) nevyhovují. Stromy jsou zákrsky? Kvetly, máte na zahradě v době jejich květů opylovače (včely domácí, samotářky, čmeláky,…). Jaké odrůdy to jsou, mají přírůstky? Vy je vůbec neřežete? Jsou v okolí jiné stromy stejných druhů? Tedy meruňky a jabloně? Ošetřujete meruňku proti monilinióze? Není za loňskou sklizeň na vině počasí na jaře? V okolních zahradách úrodu mají?
Když byste napsal, odkud jste – mohl bych Vás já nebo jiní, kdo tu na otázky odpovídají – poslat pro radu někomu v okolí. Takhle Vás není kam poslat, těžko se radí s při té troše informací, které jste uvedl.