Lednové tipy pro řez jádrovin, bobulovin a pro odběr roubů

3. 1. 2021

Při zimním řezu jádrovin máme během ledna dobrou příležitost upravit především pravidelně udržované stromy, u kterých nevzniknou řezem veliké řezné rány.

Řešení udržovacího řezu desetileté jabloně

V lednu lze jádroviny ošetřit udržovacím řezem. Na snímku je zhruba desetiletý strom odrůdy Golden Delicious ve tvaru štíhlého vřetene po udržovacím řezu. Foto M. Makal

V lednu nastává také čas na péči o sad. Začnememe s udržovacím řezem jádrovin a to zvlášť tehdy, pokud máme sad velký a do začátku rašení bychom nezvládli všechno správně upravit.

Kdy jádroviny neřezat

Ani jádroviny bychom v lednu neměli řezat, pokud okolní teplota vzduchu klesne pod –5 °C.

Proč? Při nižší teplotě bývají již větve zmrzlé a nedochází při střihu k čistému řezu. Rána může být zhmožděná a roztřepená.

Větší řezné rány můžeme zatřít stromovým balzámem vhodným pro zimní období či použít štěpařský vosk (i když jeho aplikace může být vlivem chladu ztížená).

Pokud hodláme zmlazovat nebo odstraňovat silné větve, počkáme s tím raději, až skončí velké mrazy. To může být až v druhé polovině února.

Řez  rybízu a angreštu

U přestárlých keřů rybízu doporučují omlazující řez rozdělit do několika let. V prvním roce odřežeme asi 1/3 keře, a to především hodně staré, suché, nemocné či jinak poškozené větve.

Bobuloviny můžeme řezat již koncem ledna. Platí všeobecné pravidlo, že

  • z keřů černého rybízu odstraňujeme u země větve starší 3 let,
  • z červeného rybízu odstřihneme větve starší 4 let,
  • u keřového angreštu odstraňujeme odplozené větve starší 5 let.
Průklest angreštu - keře

Průřez keřového angreštu v předjaří nebo po sklizni; foto Shutterstock

Větve odstraňujeme celé těsně nad zemí nebo je sesadíme na vhodnější mladší výhon.

  • Dále odřezáváme slabé jednoleté výhony, výhony zahušťující keř, převislé výhony a výhony ležící na zemi.

Odběr roubů pro přeroubování

Rouby odebíráme ze zdravých, vitálních stromů z dobře osluněné strany koruny. V žádném případě z vnitřku koruny.

Preferujeme jižní, jihovýchodní či jihozápadní stranu. Rouby ze stromu odstřiháváme dvousečnými nůžkami či ostrým nožem, např. žabkou. Pokud je velká zima, na rouby raději nesaháme holýma rukama, ale používáme rukavice. Nedojde tím k rozehřátí pletiva roubu a bude tak mít lepší skladovatelnost.

  • Rouby uchováváme do doby roubování v nenarašeném stavu založené v písku na severní straně budovy nebo třeba zavěšené ve studni.
  • Rouby po dobu skladování by neměly narašit, zplesnivět či zaschnout. Jen tak máme předpoklad úspěšného ujmutí roubů na podnož.
Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Dobrý den, zahradu mám spíš k relaxaci, nicméně mám zasazenou čtyřletou jabloň a tříletou meruňku. Kdy a jak mám provést řez? Jabloň vloni neměla žádné ovoce, meruňka měla cca 5 plodů a spíš se tlačí do výšky, v okolí neznám nikoho, kdo by se prořezávkou zabýval a nechci stromkům ublížit amatérským zásahem. Děkuji Tesarczyk

Víte, ono napsat mám na zahradě jabloň a meruňku, která se spíše tlačí do výšky by se možná dalo přirovnat větě mám šroubovák a kleště. Kleště mají delší rukověť. Co s nimi doma zvládnu opravit? Když je vyfotíte, a dáte na web, už máte naději, že se někdo ozve, na co jsou… A stejně tak je to i s Vašimi stromy.
Podobně je to se vším. I se stromy. Pár otázek, podle kterých by se něco dalo dát dohromady, pokud Vám výše uvedené informace (kde hledat) nevyhovují. Stromy jsou zákrsky? Kvetly, máte na zahradě v době jejich květů opylovače (včely domácí, samotářky, čmeláky,…). Jaké odrůdy to jsou, mají přírůstky? Vy je vůbec neřežete? Jsou v okolí jiné stromy stejných druhů? Tedy meruňky a jabloně? Ošetřujete meruňku proti monilinióze? Není za loňskou sklizeň na vině počasí na jaře? V okolních zahradách úrodu mají?
Když byste napsal, odkud jste – mohl bych Vás já nebo jiní, kdo tu na otázky odpovídají – poslat pro radu někomu v okolí. Takhle Vás není kam poslat, těžko se radí s při té troše informací, které jste uvedl.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

13. 4. 2024

Duben je příznivým měsícem pro výsadbu trvalek

Po 5–10 letech podle druhu ustávají trvalky ve vývoji a růstu. Proto je dobré jejich zmlazení a případné rozmnožení. Dělení provádíme v době, kterou určí termín kvetení toho či onoho druhu: před rašením, po odkvětu nebo časně na podzim. Rozmnožit je můžeme i odkopky.

zobrazit další rady a tipy
3
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x