
Chemická ochrana proti padlí jabloně a dalším chorobám
10. 5. 2020Padlí jabloňové lze úspěšně potlačovat kombinací řezu a postřiků. Rovněž je třeba znát podstatu choroby, abychom dokázali infekci účinné bránit v rozvoji.
Jabloně a hrušně trpí za déletrvajícího vlhkého počasí strupovitostí. Padlí jabloňové se šíří zejména za teplého počasí a v nižších polohách.
Pokud právě vybíráte odrůdy jádrovin do zahrady a chcete zohlednit náchylnost ke strupovitosti nebo k padlí, mohou se vám hodit následující přehledy:
Strupovitost jádrovin se vyskytuje hlavně ve vyšších polohách s většími srážkami a v uzavřených vlhkých údolích. Více trpí stromy s přehoustlými korunami.
Čistecké lahůdkové, Dukát, Golden Delicious, Goldspur, Idared, Mac Intosh, Red Melba, Starkrimson, Stark Earliest, Spartan, Oldenburgovo.
Strupovitost jabloní je mnohdy brána jako významná choroba jen v případě, že se projeví na plodech. Ona však napadá i listovou plochu a tím ovlivňuje výnosy v následujícím roce. Foto Ivan Dvořák
Grosdemange, Koporečka a Pařížanka.
Výskyt padlí jabloňového podporuje mírná zima a v teplém létě vysoká vzdušná vlhkost a rosa.
Bláhovo oranžové, Breuhahnovo, Coxova Reneta, Clivia, Croncelské, Idared, Jonathan, Kidd´s Orange Red, Landsberská reneta, Mac Intosh, Ontario, Průsvitné letní, Sudetská reneta, Švýcarské oranžové. Tyto odrůdy by se neměly pěstovat v suchých oblastech.
Stromky nesázíme ani na místě poraženého stromu dříve než po pěti letech. Půdu ozdravíme pěstováním záhonové plodiny, kypřením a přidáváním kompostované zeminy. Tam, kde žila jádrovina, i po několika letech upřednostníme peckovinu.