Koncem dubna sledujte, zda na jabloně nalétá květopas

25. 4. 2021

Květopas na jabloních zasluhuje naši pozornost zejména v období, kdy raší listové růžice a kdy se objevují zelená poupata. V teplejších oblastech to bývá ve druhé polovině dubna.

Bedlivě je třeba sledovat nálet dospělců květopase jabloňového (Anthonomus pomorum). Dospělci kladou vajíčka do zelených poupat a larvička způsobí charakteristické zaschnutí květů (zapečené květy).

Květopas jabloňový

Květopas jabloňový

Výskyt brouků je možno zjistit nejlépe sklepáváním v době rašení pupenů při denních teplotách 15 °C. Silnější větví, násadou od nářadí nebo gumovou hadicí sklepáváme dospělce květopasa přiměřenou silou z větví na předem připravenou bílou nejlépe látkovou podložku. Zjistíme-li přitom výskyt jednotlivých brouků, ošetříme strom insekticidem.

Ani další škůdci jabloní nelení

Housenka obaleče jabloňového

Housenka obaleče jabloňového

Významným škůdcem, který redukuje násadu plodů a způsobuje na části plodů korkové jizvy, je pilatka jablečná (Hoplocampa festudinea). Její výskyt sledujeme na bílých lepových deskách, které před začátkem květu zavěsíme do korun jabloní.

Rašící listy mohou poškozovat žírem, deformacemi a zapřádáním drobné housenky obaleče zimolezového (Adoxophyes orana), obaleče jabloňového (Hedya nubiferana), píďalky podzimní (Operophtera brumata) a dalších druhů motýlů.

Sáním na květech i mladých listech, ale především silnou tvorbou medovice se prozradí mera jabloňová (Cacopsylla mali).

Poškození všech nadzemních částí jabloní (pupeny, listy, poupata, květy, plůdky) mohou způsobit i dospělci různých druhů krásně zbarvených nosatcovitých brouků zobonosek.

Zobonoska jablečná

Dospělec zobonosky jablečné

Informace o aktuálně dostupných přípravcích povolených k ochraně proti všem uvedeným druhům škůdců najdou zájemci na stránkách Rostlinolékařského portálu.

Na spodní straně listů jádrovin se mohou vyskytovat drobní roztoči svilušky několika druhů.

V období rašení nezapomeneme na první ošetření proti strupovitosti jabloně (původce houba Venturia inaequalis), nejvýznamnější houbové chorobě jabloní. Aplikace fungicidů se musí pravidelně opakovat podle průběhu počasí až do letních měsíců, přípravky pravidelně střídáme.

Také hrušni hrozí poškození – merou skvrnitou

Na hruškách mohou škodit podobné druhy housenek nebo svilušek jako na jabloních. Zvláštní pozornost je však nutné věnovat meře skvrnité (Cacopsylla pyri). Tento hmyz saje na všech nadzemních částech hrušně.

Několik generací tohoto škůdce způsobuje vážná poškození během celé vegetace. Na zahrádkách se používají k ochraně proti hmyzím škůdcům stejné přípravky jako u jabloně.

Rašení je nejvhodnějším obdobím k potlačení roztočů, např. hálčivce (vlnovníka) hrušňového (Epitrimerus pyri), kteří během vegetace výrazně poškozují listy. Pomáhají obdobné postřiky, které se používají u jabloní proti sviluškám.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

22. 3. 2025

Klejotok mívá různé příčiny včetně přehnojení nebo škůdců

Klejotok je slizovitý lepkavý výtok z trhlin a ran listnatých stromů. Na vzduchu výtok tuhne v gumovitou žlutavě až černohnědě zbarvenou hmotu. Vyskytuje se zejména u peckovin, nejvíce u broskvoní, třešní a višní, méně u meruněk a slivoní.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x