Jakmile se réva chystá kvést, zbavíme ji přebytečných letorostů

11. 6. 2019

Zpravidla začátkem června se na prvních výhoncích révy objevuje násada květů. Těsné před kvetením nastává příhodný čas k podlomu, k vylamování výhonů.

Na tažních vylamujeme neplodné hlavní letorosty a podlomem odstraňujeme i neplodné vedlejší výhony, které se tvoří na kmínku nebo u paty kmene. Vylomením jednak šetříme révě energii na tvorbu hroznů a jednak bráníme zahustění keře listy. Ty v této době mohutně narůstají.

  • Světlost a vzdušnost keře zlepšíme také vylamováním fazochů – zálistků – vyrůstajících v úžlabí listů. Také ty by révě zbytečně odčerpávaly živiny. Přerostlé zálistky nevylamujeme, ale krátíme za prvním až druhým listem.
  • Množství zálistků snížíme a světelné poměry v keři vylepšíme také vyvazováním svislého zeleného plodonosného dřeva (tzv. réví). Vyvazujeme podle potřeby několikrát i během léta.
Réva vinná na jaře

Nový výhon révy; foto Shutterstock

Podlom neboli smítku je třeba stihnout nejpozději do poloviny června. Během kvetení provázeného jemnou vůní již do dřeva nezasahujeme.

Někdy může být mladý výhon ponechán a využit jako náhradní čípek. Hodí se také ke zmlazení ramene.

Kořeny vyrůstající z ušlechtilé části révové sazenice odstraňujeme po dobu asi 2–3 let po výsadbě, pokud se vytvářejí. Potlačují totiž tvorbu kořenů z podnože. U starších keřů se již odstranění (ramování) nedoporučuje; mohlo by dojít k likvidaci keře.

Během června může již docházet k rozvoji houbových chorob, je proto nutné věnovat velkou pozornost ochraně proti plísni révy vinné a padlí révy vinné.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aby vám nic neuteklo...

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit si časopis darovat předplatné

Kalendárium

20. 9. 2019

Vybíráme k výsadbě dřeviny kvetoucí v září: ořechokřídlec a další

Jedná se většinou o polokeře, které řežeme hluboce v předjaří, nebo o popínavé dřeviny. Vysazujeme je na podzim nebo na jaře. Jsou to choulostivější druhy, které vyžadují hlavně u mladých rostlin dobrou zimní ochranu spadaným listím a případně i zakrytí chvojím.

zobrazit další rady a tipy