Jakmile se réva chystá kvést, zbavíme ji přebytečných letorostů

11. 6. 2020

Zpravidla začátkem června se na prvních výhoncích révy objevuje násada květů. Těsné před kvetením nastává příhodný čas k podlomu, k vylamování výhonů.

Na tažních vylamujeme neplodné hlavní letorosty a podlomem odstraňujeme i neplodné vedlejší výhony, které se tvoří na kmínku nebo u paty kmene. Vylomením jednak šetříme révě energii na tvorbu hroznů a jednak bráníme zahustění keře listy. Ty v této době mohutně narůstají.

  • Světlost a vzdušnost keře zlepšíme také vylamováním fazochů – zálistků – vyrůstajících v úžlabí listů. Také ty by révě zbytečně odčerpávaly živiny. Přerostlé zálistky nevylamujeme, ale krátíme za prvním až druhým listem.
  • Množství zálistků snížíme a světelné poměry v keři vylepšíme také vyvazováním svislého zeleného plodonosného dřeva (tzv. réví). Vyvazujeme podle potřeby několikrát i během léta.
Réva vinná na jaře

Nový výhon révy; foto Shutterstock

Podlom neboli smítku je třeba stihnout nejpozději do poloviny června. Během kvetení provázeného jemnou vůní již do dřeva nezasahujeme.

Někdy může být mladý výhon ponechán a využit jako náhradní čípek. Hodí se také ke zmlazení ramene.

Kořeny vyrůstající z ušlechtilé části révové sazenice odstraňujeme po dobu asi 2–3 let po výsadbě, pokud se vytvářejí. Potlačují totiž tvorbu kořenů z podnože. U starších keřů se již odstranění (ramování) nedoporučuje; mohlo by dojít k likvidaci keře.

Během června může již docházet k rozvoji houbových chorob, je proto nutné věnovat velkou pozornost ochraně proti plísni révy vinné a padlí révy vinné.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

29. 5. 2024

Snížením počtu plůdků jablek, hrušek a broskví zlepšíme úrodu

U ovocných stromů je žádoucí menší množství plodů. Jabloně, hrušně a broskvoně se příliš velkým nasazením plodů oslabují. Plody zůstávají drobné, přibývá chorob i škůdců a také nasazení květních pupenů pro úrodu v příštím roce je podstatně nižší.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x