V červnu sledujeme násadu plodů i škůdce ovocných stromů

13. 6. 2020

Přirozený červnový propad plodů ovocných stromů má nejčastěji příčinu v nedostatečném oplodnění, v aktuálním výskytu škůdců, v nepříznivém počasí během kvetení nebo v nedostatku výživy a vláhy.

Ačkoliv stromy samy takto redukují nadbytečné množství plodů, můžeme jabloním, hrušním, meruňkám i broskvoním pomoci i probírkou.

Při probírce jádrovin odtrhneme (nebo odřízneme) plůdek, nikoliv stopku! Foto Josef Sus

Probírka plůdků se příznivě projeví na kvalitě úrody. Plody budou nejen větší, ale i chutnější. Probírka přispěje k dobré násadě  květních pupenů také v následující pěstitelské sezoně. Brání tzv. střídavé plodnosti.

Larva pilatky jablečné poškozující zelený plod; foto Jan Kazda

Choroby a škůdci v červnu

Ještě nevyvinuté plody je dobré sebrat a zničit, protože v mnoha žijí červi pilatky a další škůdci. Spadané ovoce také může infikovat místa roubování na ovocných dřevinách. Vzniká tak krčková hniloba, jejíž projevem je odpadávající kůra a úhyn stromu.

U hrušní způsobují nápadné ztloustnutí nezralých plodů larvy bejlomorky hrušňové (asi 3 mm dlouhý červík). Podezřelé plody odstraníme. Je to nejlepší způsob, jak předejít tomu, aby se po opadu plodu dostal škůdce do půdy, kde se v hloubce asi 5 cm na zimu zakuklí.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x