Broskvoně lze prosvětlit také koncem května

30. 5. 2020

Broskvoně, které jsme nestihli dříve prořezat, můžeme upravit do konce května – po opadu neoplodněných, ve vývoji opožděných či nemocných plůdků.

Strom prosvětlíme tak, aby pravé plodné výhony nesly nanejvýš 5 plodů, nepravé plodné výhony 1–2 plody a kyticový obrost uvnitř koruny po 2 plodech. Podrobné vysvětlení předchozích pojmů najdete v článku o řezu broskvoní podle typu výhonů.

Technika ruční probírky plůdků broskvoně; foto Josef Sus

Dostatečná listová plocha je velice důležitá pro vývoj kvalitních plodů.

Nakonec řezem zredukujeme i plodonosné dřevo: Výhony s plody zkrátíme tak, že nad nejvýše rostoucím plodem zůstane jeden list. U výhonů bez plodů ponecháme jen 2–3 spodní listy.

U broskvoní bez plodové násady, kde květy buď zmrzly, nebo nebyly opyleny, využijeme roku bez úrody ke zmlazení stromů a to nejen těch starých. Přirozená pauza v plodnosti je pro zmlazení zvlášť výhodná.

  • Postranní výhony bez plodové násady hluboce zkrátíme až ke dvěma nejspodnějším výhonům. Tímto zásahem můžeme počítat s nárůstem ‚pravých plodných výhonů‘ pro plodnost v příštím roce.

U broskvoní, kde se v minulých letech vyskytla nepatogenní chloróza (kalcióza) kvůli nedostatku železa, začneme aplikovat vhodná hnojiva a to přes listy.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

22. 7. 2024

Podzimní šafrán a jiné cibuloviny sázíme a přesazujeme v létě

V červenci a srpnu přesazujeme a sázíme podzimní šafrány (Crocus), ocúny (Colchicum), bramboříky (Cyclamen) a liliochvostce (Eremurus).

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x