Živé ploty ze stálezelených dřevin; druhy podle velikosti

17. 4. 2020

Stálezelené živé ploty mají řadu vítaných funkcí. Mimo jiné chrání prostor proti větru a prachu. Vysazovat můžeme v dubnu i květnu.

Vyžadují zpravidla vyšší investici než opadavé živé ploty, ale péče o ně bývá snazší. Jen je třeba zajistit vysazeným rostlinám zálivku.

Hlohyně

Hlohyně kvete v květnu a červnu; foto Shutterstock

  • Pro vysoké až středně vysoké živé ploty jsou vhodné zeravy (Thuja), tis (Taxus), cypřišek (Chamaecyparis), smrk obecný (Picea abies), douglaska (Pseudotsuga menziesii), hlohyně (Pyracantha) a ptačí zob (Ligustrum).
  • Na nižší ploty lze použít stálezelené dřišťály (Berberis), zimostráz (Buxus), zimolez (Lonicera), mahonie, bobkotřešeň (Prunus laurocerasus).

Po vysazení je vhodný sestřih podle druhu dřeviny a to poměrně hluboce: výpěstky s menším balem na poloviční výšku. Konifery po výsadbě nestřiháme.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Dobrý den, prosím poradíte, jaké jehličnany kombinovat s listnatými keři při výsadbě živého plotu? Děkuji, Petra

Kombinace listnáčů a jehličnanů není moc vhodná.
Nevím, jaký plot plánujete, jestli vysoký volný, téměř bez řezu, nebo nízký, přísně tvarovaný.
Stín a kontakt s rostlinami, řez, snáší velmi dobře tis. Ten neolysává, neztrácí jehličí. Ostatní druhy v místě, kde se stýkají s vedlejším keřem schnou, opadávají. Takže smrk na místě styku s ptačím zobem (například) bude prosychat, v zimě to bude výrazně vidět.
Dobře do sebe zarůstají i mladé jalovce. Ale ty pomalu a neuspořádaně reagují, zejména v prvních letech po výsadbě, na výchovný řez.
Nemohu si vzpomenout, jestli jsem někdy viděl kombinaci listnáčů a jehličnanů v jednom plotě, krom kombinace tis a buxus.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

7. 9. 2024

Jak poznat, že nastal čas na sklizeň jablek a hrušek

Správná sklizňová zralost nastává zpravidla při snadné odlučitelnosti stopky od větévky. Jsou však odrůdy u kterých to neplatí, potom se hodnotí ostatní znaky: barva jadérek, vybarvení slupky a i větší propad plodů za bezvětří.

zobrazit další rady a tipy
2
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x