Stálezelené živé ploty mají řadu vítaných funkcí. Mimo jiné chrání prostor proti větru a prachu. Vysazovat můžeme v dubnu i květnu.
Vyžadují zpravidla vyšší investici než opadavé živé ploty, ale péče o ně bývá snazší. Jen je třeba zajistit vysazeným rostlinám zálivku.
Po vysazení je vhodný sestřih podle druhu dřeviny a to poměrně hluboce: výpěstky s menším balem na poloviční výšku. Konifery po výsadbě nestřiháme.
Správná sklizňová zralost nastává zpravidla při snadné odlučitelnosti stopky od větévky. Jsou však odrůdy u kterých to neplatí, potom se hodnotí ostatní znaky: barva jadérek, vybarvení slupky a i větší propad plodů za bezvětří.
Dobrý den, prosím poradíte, jaké jehličnany kombinovat s listnatými keři při výsadbě živého plotu? Děkuji, Petra
Kombinace listnáčů a jehličnanů není moc vhodná.
Nevím, jaký plot plánujete, jestli vysoký volný, téměř bez řezu, nebo nízký, přísně tvarovaný.
Stín a kontakt s rostlinami, řez, snáší velmi dobře tis. Ten neolysává, neztrácí jehličí. Ostatní druhy v místě, kde se stýkají s vedlejším keřem schnou, opadávají. Takže smrk na místě styku s ptačím zobem (například) bude prosychat, v zimě to bude výrazně vidět.
Dobře do sebe zarůstají i mladé jalovce. Ale ty pomalu a neuspořádaně reagují, zejména v prvních letech po výsadbě, na výchovný řez.
Nemohu si vzpomenout, jestli jsem někdy viděl kombinaci listnáčů a jehličnanů v jednom plotě, krom kombinace tis a buxus.