Aby živý plot dobře vypadal, potřebuje řez během vegetace ve dvou termínech. Koncem června, když už z něj vylétli hnízdící ptáci, a podruhé v srpnu.
Mladé živé ploty nenecháme rychle vyrůst do výšky. Pro jejich správné a husté rozvětvení seřízneme každoročně asi polovinu z přírůstku – na délku 25–30 cm.
Tvar plotu dosud stříhaného pravoúhle je vhodné změnit na kónický v zimní polovině roku.
Ploty je třeba stříhat do mírné kónického tvaru zužujícího se směrem vzhůru. Postačí sklon 10 cm na 1 metr výšky. Je to vhodné zejména pro správné světelné poměry spodních větví, neboť nejkrásnější živé ploty jsou ty odspodu husté.
Nejprve silně sestřihneme letošní listnatý obrost na horní vodorovné stěně. Výšku si vymezíme šňůrou. Sestřih vyššího plotu usnadní konstrukce: mobilní lešení nebo fošny položené na dvou opěrných kozách.
Odpad ze stříhání lze využít na řízky, mulč k pokryvu půdy nebo ho po rozdrcení přimícháme k posekané travní hmotě do kompostu.
Ve druhé polovině září jsou v našich podmínkách již běžné noční mrazíky. Pamatujeme proto na všechny choulostivé rostliny a umístíme je do bezpečnějších míst. Na noc je přeneseme domů, nebo aspoň chráníme rohožemi, fólií nebo netkanou textilií.