Živé ploty řežeme, až když ptáci opustí svá hnízda

20. 6. 2020

Aby živý plot dobře vypadal, potřebuje řez během vegetace ve dvou termínech. Koncem června, když už z něj vylétli hnízdící ptáci, a podruhé v srpnu.

Mladé živé ploty nenecháme rychle vyrůst do výšky. Pro jejich správné a husté rozvětvení seřízneme každoročně asi polovinu z přírůstku – na délku 25–30 cm.

Tvar plotu dosud stříhaného pravoúhle je vhodné změnit na kónický v zimní polovině roku.

Ploty je třeba stříhat do mírné kónického tvaru zužujícího se směrem vzhůru. Postačí sklon 10 cm na 1 metr výšky. Je to vhodné zejména pro správné světelné poměry spodních větví, neboť nejkrásnější živé ploty jsou ty odspodu husté.

Sestřih živého plotu

Foto Shutterstock

  • Na stříhání se používají plotové nůžky, práci nám usnadní i střihací elektrické lišty.

Nejprve silně sestřihneme letošní listnatý obrost na horní vodorovné stěně. Výšku si vymezíme šňůrou. Sestřih vyššího plotu usnadní konstrukce: mobilní lešení nebo fošny položené na dvou opěrných kozách.

Odpad ze stříhání lze využít na řízky, mulč k pokryvu půdy nebo ho po rozdrcení přimícháme k posekané travní hmotě do kompostu.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 4. 2024

Zelenina, bylinky a koření v dubnových výsevech a výsadbách

Do volné půdy vyséváme kořenovou, listovou i košťálovou zeleninu, kterou jsme ven v této sezoně zatím neseli. Vedle toho opakovaně vyséváme zahradní řeřichu, špenát, ředkvičky, saláty a další.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x