Zimní tip: konstrukce pro okrasné rostliny a pěstování zeleniny

21. 12. 2021

Plánujeme-li treláž či jiné konstrukce pro okrasné rostliny a zeleninu, využijeme zimu k jejich zhotoven. Nebo připravíme jen díly, které na jaře sestavíme.

Konstrukce se bude hodit například pro pnoucí růže, plaménky (Clematis), vistárie, zimolezy (Lonicera), ovíjivé či polodřevnaté opletky z čeledi rdesnovitých (Fallopia, Polygonum), jasmín pravý (Jasminum nudiflorum).

Treláž pro popínavé rostliny

Konstrukce pro rostliny se mohou stát pohledným doplňkem zahradního zákoutí; foto Pixabay

Treláže se hodí také k vytvoření zahradního zákoutí nebo předělu například mezi dřevníkem a terasou. Vhodná popínavá zeleň vytvoří příjemné místo, kde se dají vychutnávat krásy zahrady i vlastní odpočinek.

Konstrukce lze v zimě připravit a na jaře sestavit

Je na nás, zda treláže nebo dělicí stěny koupíme hotové, nebo se pustíme do svépomocné výroby z latí, prken, drátů, případně i z drátěných prvků, provazů či sítí. Během zimy si také můžeme promyslet a připravit materiál, který na jaře snadno na záhonu zkompletujeme.

V zeleninové zahradě potřebujeme praktickou oporu

Opora na zeleninovém záhoně; foto Shutterstock

Dřevěné části je dobré čas od času ošetřit nátěrem, aby déle vydržely. Pro měkké i tvrdé dřevo se hodí oleje přírodního původu, například tungový, známý i pod názvem čínský dřevní. V ve srovnání s jinými je poměrně vazký, ředitelný.

Dřevo se olejem napustí do hloubky, olej odpuzuje vodu a povrch dřeva přitom zůstane otevřený. Barevný nátěr zase může působit dekorativně. Pokud ho použijeme v zeleninové zahradě, měli bychom si předem zjistit, zda může být v kontaktu s plody.

Kombinacemi materiálů, jako je řezivo, bambus, proutí, větve, drát, ocelové profily a provazy nebo polypropylenová síť, si můžeme během zimy vytvořit přenosné konstrukce, které se budou hodit jak v zeleninové zahradě pro okurky, hrášek, fazole či rajčata, tak v okrasné zahradě pro pro květiny, které potřebují oporu.

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

12. 4. 2024

V dubnu vysazujeme popínavé okrasné dřeviny

Duben je hlavním obdobím výsadby všech popínavých dřevin, které jsou na trhu k zakoupení s hrnkovým balem. Tyto liány jsou důležitou skupinou rostlin pro výzdobu zahrad – zdí, stěn, loubí, pergol, konstrukcí, plotů, kmenů stromů a dalších míst.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x