Plánujeme-li treláž či jiné konstrukce pro okrasné rostliny a zeleninu, využijeme zimu k jejich zhotoven. Nebo připravíme jen díly, které na jaře sestavíme.
Konstrukce se bude hodit například pro pnoucí růže, plaménky (Clematis), vistárie, zimolezy (Lonicera), ovíjivé či polodřevnaté opletky z čeledi rdesnovitých (Fallopia, Polygonum), jasmín pravý (Jasminum nudiflorum).
Treláže se hodí také k vytvoření zahradního zákoutí nebo předělu například mezi dřevníkem a terasou. Vhodná popínavá zeleň vytvoří příjemné místo, kde se dají vychutnávat krásy zahrady i vlastní odpočinek.
Je na nás, zda treláže nebo dělicí stěny koupíme hotové, nebo se pustíme do svépomocné výroby z latí, prken, drátů, případně i z drátěných prvků, provazů či sítí. Během zimy si také můžeme promyslet a připravit materiál, který na jaře snadno na záhonu zkompletujeme.
Dřevěné části je dobré čas od času ošetřit nátěrem, aby déle vydržely. Pro měkké i tvrdé dřevo se hodí oleje přírodního původu, například tungový, známý i pod názvem čínský dřevní. V ve srovnání s jinými je poměrně vazký, ředitelný.
Dřevo se olejem napustí do hloubky, olej odpuzuje vodu a povrch dřeva přitom zůstane otevřený. Barevný nátěr zase může působit dekorativně. Pokud ho použijeme v zeleninové zahradě, měli bychom si předem zjistit, zda může být v kontaktu s plody.
Kombinacemi materiálů, jako je řezivo, bambus, proutí, větve, drát, ocelové profily a provazy nebo polypropylenová síť, si můžeme během zimy vytvořit přenosné konstrukce, které se budou hodit jak v zeleninové zahradě pro okurky, hrášek, fazole či rajčata, tak v okrasné zahradě pro pro květiny, které potřebují oporu.
Mezi volně rostoucími nebo kulturně pěstovanými rostlinami, najdeme velké množství nebezpečných a problematických druhů. S těmito rostlinami se můžeme setkat ve výsadbách veřejné zeleně, zámeckých a městských parcích, v soukromých zahradách.