Zimní řez hortenzie latnaté a jiných keřů kvetoucích v létě

9. 2. 2020

Nehrozí-li silnější mrazy, upravíme řezem jednoleté výhony keřů a polokeřů kvetoucích v létě a časně na podzim. Též hortenzie latnaté.

Jednoleté letorosty seřízneme na několik oček, protože jen tak na nich narostou letošní silné výhony se zvláště bohatým kvetením. Pokud bychom je neořezali, nebo ponechali větší množství oček, dřeviny obrazí krátkými a slabšími výhony s drobnými květy.

U choulostivých odrůd, které zmrzly téměř až k zemi, vyřežeme všechno neživé – zmrzlé – dřevo.

V klimaticky mírných oblastech je možné nechat větší keře dorůstat do své výšky. Proto je v prvních letech sestřihujeme jen na polovinu výšky, starší keře však průběžně zmlazujeme. Přehoustlejší keře a polokeře občas řezem prosvětlíme.

Řez polokeřů a keřů v předjaří

Hortenzie latnaté můžeme sestřihnout v bezmrazé zimě; foto Shutterstock

Pro dobrý růst a vývoj těchto keřů a polokeřů udržujeme půdu ve výživné kondici: Také k těmto rostlinám přidáme nyní dostatečné množství dobrého kompostu, případně hnojivo typu NPK, Cererit či lisované tablety (Silvamix).

Keře a polokeře kvetoucí v létě

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Dotaz: mohu koupenou Hortenzii v květinářstvi vysadit ven na zahon? Nezmrzne?

Určitě jste si koupila rostlinu se jménem. Podle toho budete vědět, jak je mrazuvzdorná (jak bude zimovat, jestli potřebuje nějakou větší péči,…). Jestliže jste koupila přirychlenou, otužujte jí postupně, aby jí nespálilo sluníčko a byste měla jistotu, vysaďte ji až po ledových mužích. Můžete jí vysadit i hned chránit stínováním aby ji nespálilo slunce, nebo ji vysadit do stínu stromů. Kdyby mělo mrznout, musíte ji zabalit, přikrýt ji více vrstvami netkané textilie.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

18. 4. 2024

Dubnové sečení, výsev a dosetí trávníku

Během dubna je již nutné první sečení, sekejte hodně nízko, podpoříte tím odnožování trav. Můžete začít i s přihnojováním, ale – na jaře mají traviny obrovskou růstovou sílu, ke které jim pomáhají uložené zásobní látky. Přirozené živiny vystačí zhruba do června.

zobrazit další rady a tipy
2
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x