Zimní řez hortenzie a dalších keřů kvetoucích v létě

9. 2. 2020

Nehrozí-li silnější mrazy, upravíme řezem i keře a polokeře kvetoucí v létě a časně na podzim a to na jednoletých výhonech.

Jednoleté letorosty seřízneme na několik oček, protože jen tak na nich narostou letošní silné výhony se zvláště bohatým kvetením. Pokud bychom je neořezali, nebo ponechali větší množství oček, dřeviny obrazí krátkými a slabšími výhony s drobnými květy.

U choulostivých odrůd, které zmrzly téměř až k zemi, vyřežeme všechno neživé – zmrzlé – dřevo.

V klimaticky mírných oblastech je možné nechat větší keře dorůstat do své výšky. Proto je v prvních letech sestřihujeme jen na polovinu výšky, starší keře však průběžně zmlazujeme. Přehoustlejší keře a polokeře občas řezem prosvětlíme.

Řez polokeřů a keřů v předjaří

Hortenzii latnatou můžeme sestřihnout v bezmrazé zimě; foto Shutterstock

Pro dobrý růst a vývoj těchto keřů a polokeřů udržujeme půdu ve výživné kondici: Také k těmto rostlinám přidáme nyní dostatečné množství dobrého kompostu, případně hnojivo typu NPK, Cererit či lisované tablety (Silvamix).

Keře a polokeře kvetoucí v létě

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aby vám nic neuteklo...

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit si časopis darovat předplatné

Kalendárium

29. 3. 2020

Jak pečovat o krásu narcisů a dalších cibulových květin

Většině cibulových květin vyhovují středně těžké, propustné a humózní půdy, které nebyly přímo hnojeny čerstvým chlévským hnojem. Narcisy mají rády těžší půdu, hyacinty naopak lehčí.

zobrazit další rady a tipy