Jahody se v březnu probouzejí, potřebují ostřihat a prokypřit
18. 3. 2020Jakmile půda oschne, ostřiháme staré listy jahodníku. Nikdy listy nevytrháváme; uvolnili bychom tím středy rostlin, poškodili bychom kořeny a úroda by byla nižší.
Ze skalky postupně odstraníme zimní kryty rostlin. Na podzim vysázené skalničky bývají mrazem povytažené, a tak je třeba je přitlačit.
Skalku vyčistíme a vyplejeme. Ptáci by si mohli všimnout mělce kořenících rostlin a začít je vytahovat; proti tomu se hodí položit na skalku králíkářské pletivo.
Skalka láká i myši; pokud neohrozíme jiné živočichy nebo děti, můžeme si pomoci pastičkami.
Skalničky, které jsou ve svém růstu rozpínavé, je vhodné v tomto období omezovat. Výsadbou nahrazujeme ty, které už dožily, a přidáváme nové druhy. Věnujeme se též množení rostlin výsevem nebo vegetativně.
K rostlinám přidáváme podle jejich nároků na půdu trochu kompostu, nebo směsi kompostu s pískem. V úvahu vezmeme i možnou vápnomilnost. Přídavek vápníku zajistíme mletým vápencem, drcenou starou omítkou a maltou).
V období sucha zaléváme, nejlépe mlžením v časných večerních hodinách.
První polovina září je příznivým termínem pro výsevy bílé jarní cibulky, rukoly a dalších salátů pro postupné sklízení mladých lístků.