Věčně vděčné letničky v září ještě pěkně a bohatě pokvetou

3. 9. 2021

Díky pěstitelově péči dokážou letničky zdobit záhony a zahrady do konce léta. Připomeňme si, jak podpořit vybrané druhy.

Zejména kompaktní trsnaté druhy, jako je nestařec, aksamitníky, ostálky, hledíkygazánie, se za péči odvděčí. Tyto květiny můžeme ještě přihnojit. Jak dlouho pak vydrží kvést, to bude záležet na počasí. V babím létě nám udělají radost.

Úborovka zářivá, gazánie pevná New Day Red Stripe

Gazánie New Day Red Stripe

Bez plevele, s vláhou, živinami a kontrolou

Také během září udržujeme letničky v kondici okopáváním a pletím, podle potřeby je zaléváme.

Především u nádob dbáme na to, aby rostliny nepřeschly.

Kontrolujeme výskyt chorob a škůdců, při napadení je lze ošetřit některým z dostupných insekticidů nebo fungicidů. Silněji napadené rostliny bez váhání odstraňujeme.

Pokud jsme v srpnu vysadili některé z dvouletek, jako jsou macešky či topolovky, hvozdíky, fialy, pomněnky nebo sedmikrásky, doporučujeme je počátkem září přihnojit některým z komplexních hnojiv. Rostliny se pak lépe vyvinou a snadněji v lepší kondici přečkají zimu.

Měsíček Bronzed Beauty

Měsíček (Calendula officinalis) Bronzed Beauty

Hledíky, astry, nestařec a další letničky

U kvetoucích hledíků a aster stále odstraňujeme odkvetlá květenství. Podpoříme tím další nakvétání, rostliny se nevysilují tvorbou semen a déle pokvetou. V případě potřeby zaléváme menšími dávkami vody. Vyplatí se přihnojení, rostliny pěkně pokvetou.

Nestařec mexický (Ageratum) špatně snáší přeschnutí substrátu, proto ho pravidelně zaléváme. Odstraněním odkvetlých soukvětí a přihnojením vhodnou zálivkou podpoříme další kvetení a rostliny nám vydrží kvést v podstatě až do prvního mrazíku.

Také lichořeřišnice, pokud je zvládneme uchránit před dřepčíky, pokvetou až do prvního mrazíku. Ten je bohužel spálí. Před dřepčíky ošetřujeme postřikem podle dostupnosti. Aktuální informace najdeme v Rostlinolékařském portále.

Odstraňujeme odkvetlé květy ostálky lepé, ostálky Zinnia marylandicaměsíčku lékařského, prodloužíme tím jejich kvetení.

Okrasná kapusta

Okrasná kapusta

Okrasnou kapustu počátkem září ještě jednou přihnojíme ledkem. Podpoříme tím plný rozvoj růžice, která nám pak bude dělat ozdobu celý podzim a část zimy.

Středy růžic se intenzivněji vybarví s klesajícími nočními teplotami.

Kontrolujeme také napadení mšicemi, dřepčíky, případně jinými škůdci. Včasným ošetřením při prvních výskytech zabráníme přemnožení škůdců a poškození rostlin.

Koncem září pomalu končí vegetace a příroda se začne připravovat na zimu. Vyjma okrasné kapusty  uklidíme letničky na přelomu září a října ze záhonů. Půdu pokud možno přihnojíme kvalitním kompostem a zryjeme.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

21. 3. 2023

Tipy pro rané květy dvouletek a trvalek v nádobách

S osázením nádob a truhlíků nemusíme čekat až po ledových mužích – od března je mnoho květin k tomuto účelu vhodných. Patří sem především macešky, sedmikrásky a chejr vonný (Cheiranthus), použít můžeme trvalky – prvosenky, z cibulovin narcisy a další.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x