V květnu tvarujeme borovice a vysazujeme letničky

8. 5. 2024

Letničky jsou ozdobou zahrady a jen ty dokážou kvést bez přestávky celou sezonu. S výsadbou ale raději počkejme až po ledových mužích.

Květen je jedním z nejpůvabnějších měsíců na zahradě. Jak sám název napovídá, velká část rostlin kvete, a to v mnoha barevných odstínech za přítomnosti nejrozličnějších vůní. Času ale není nazbyt. Je potřeba vysadit letničky, postarat se o trávník, věnovat se jezírku a splnit řadu dalších úkolů.

  • Vysazujeme dřeviny s balem, především pěnišníky, jehličnany a stálezelené keře. K dobrému ujmutí potřebují pravidelnou zálivku.
  • Odstraňujeme odkvetlá květenství šeříku.
  • Začínáme množit trvalky a skalničky řízkováním.
  • Pokud neprší a je teplo, nesmíme zapomínat na závlahu.
  • Kontrolujeme čistotu vody v jezírku a zdravotní stav ryb.
  • Důsledně odstraňujeme plevel, aby se nestačil vysemenit.
  • Trávník pravidelně sečeme, přihnojujeme a případně likvidujeme širokolisté plevele.
  • Choulostivé cibuloviny a hlíznaté rostliny jako např. tygřice, dosny, jiřinky, begónie, montbrécie atd. vysazujeme po ledových mužích.
  • Návštěva výstavy trvalek je ideálním místem nákupu duhy k doplnění, nebo založení skalky.
  • Těsně po odkvětu můžeme zmladit nevzhledné přestárlé pěnišníky. U velkých keřů řez rozložíme do několika let.

Pokud tvarujeme borovice, tak zaštipováním

Tvarování jehličnanů má svá přísná pravidla. Pokud letos nebyl mráz rychlejší než my, je nyní vhodná doba k formování borovic. Borovice (Pinus) vysazené jako solitéry nebo ty? které jsou součástí přírodního živého plotu, by měly růst bez větších zásahů. Předpokladem je výběr vhodného kultivaru.

Borovici zaštipujeme zjara

Tvarování borovice provádíme zaštipováním výhonů

V předzahrádkách a na skalkách vysazujeme spíše zakrslé až trpasličí borovice či horské kleče, o kterých víme že rostou pomalu. Oblíbené jsou i čarověníky.

Pokud potřebujeme borovice tvarovat, děláme to zaštipováním. Květen je pro tuto činnost ideální. Řídíme se především podle aktuálního stavu výhonů. Když výhon zaštípneme hlouběji, borovice bude přirůstat pomaleji a více se zahustí.

Narašené výhony jsou světle zelené barvy a jsou měkké a ohebné. Podle druhu jsou roční přírůstky dlouhé 5 až 20 cm. Když potřebujeme jen zpomalit růst zaštípneme výhon o třetinu až polovinu. Zkrácením výhonu o dvě třetiny dosáhneme významného zpomalení růstu. Úplné vylomení zastaví růst daným směrem. To použijeme, když větev roste směrem do cesty.

Mladé výhony zakracujeme vylamováním pomocí prstů. Po zaštípnutí se na vrcholu nového výhonu vytvoří 5–7 menších výhonů. Tím docílíme hustějších rostlin. Toto tvarování borovic je velmi populární zejména v Japonsku a využívá se i při pěstování bonsaí.

Vysazujeme letničky na záhony 

Letničkový záhon je ozdoba zahrady. Jen letničky dokážou kvést bez přestávky celou sezonu. S výsadbou druhů choulostivých na mráz, jako jsou především begónie (Begonia), netýkavka (Impatiens), šalvěj zářivá (Salvia splendens), šrucha (Portulaca grandiflora) nebo lichořeřišnice (Tropaeolum), bychom měli taktéž počkat až po ledových mužích, kdy by už neměly hrozit pozdní jarní mrazíky.

Letničky nemají rády přehnojenou půdu, pak přerůstají a málo kvetou. Rostliny můžeme sázet ve sponu 30 x 30 cm, který se hodí pro většinu druhů. Pro drobnější druhy je vhodný spon 25 x 25 cm. Než se porost zapojí, je dobré rostliny mělce okopat, třeba malou plečkou. Zbavíme se tak případných plevelů a vzduch se lépe dostane ke kořenům.

letničky zdobí zahradu celou sezonu

Letničkové záhony jsou ozdobou zahrady celou sezonu. Vypadají krásně a také lákají včely a motýly.

Záhon můžeme vysadit z více druhů a jednotlivé rostliny nemusíme umisťovat podle přísného schématu. Takovýto typ záhonů se začíná prosazovat i u nás. Výsledkem je moderní vzhled, který napodobuje přirozené porosty v přírodě.

Vyšší druhy sázíme do středu záhonu a ostatní je pouze na naši fantazii. Často v takovýchto výsadbách nalezneme sporýš argentinský (Verbena bonariensis), ale i třeba limonku (Limonium) nebo různé druhy šalvějí (Salvia). Takovýto záhon na naši zahradu naláká včely a motýli. S výsledkem budeme mile překvapeni.

Letničky jsou krásné také v nejrůznějsích nádobách 

Druhů květin vhodných k výsadbě truhlíků je celá řada. O truhlících platí, čím větší, tím pro rostliny lepší. Mají v nich dostatek místa pro zakořenění, a také tak rychle nevysychají.

Přídavek pomalu rozpustného hnojiva do substrátu zajistí rostlinám dostatečnou výživu v deštivém období, kdy nemůžeme rostliny pravidelně přihnojovat zálivkou.

Celá řada pěstitelů vysazuje do truhlíků ne jeden druh, ale směs různých letniček. Výhodou je i lepší zdravotní stav porostu, který není monokulturou a chorobám a škůdcům tolik nechutná. Když některá rostlina uhyne, ostatní vyplní volný prostor. Naopak, když je některá rostlina příliš bujná, sestřižením nůžkami ji můžeme vrátit do požadovaného tvaru.

letničky zdobí zahradu celou sezonu

Letničkové zákoutí pohladí vždy po duši

Nemusíme však zůstat jen u truhlíků. Osadit květinami můžeme různé bedýnky, kovové škopky atd. I takovéto nádoby by měly mít odtok přebytečné vody, tedy nějaký otvor ve dnu.

Foto autor

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

27. 5. 2024

Netkané textilie pomáhají i při ochraně proti škůdcům

V zahrádkářské praxi mají velmi široké využití. Prospívají zdravotnímu stavu a vývoji pěstovaných rostlin a pomáhají i proti škůdcům. Mají i svá rizika.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x