Upravíme záhony trvalek a bylin pro novou sezonu

7. 3. 2020

Za suchého mírného počasí čistíme trvalkové záhony a postupně podle nároků rostlin odstraňujeme zimní ochranu. Pro snadný přístup položíme do záhonů ploché kameny.

Trvalky kvetoucí v dubnu a květnu můžeme ještě dělit a rozsazovat, ale včas, aby stihly do květu zakořenit. Jinak by byly jejich květy chudé.

Volná místa lze nyní osadit dvouletkami. Pro kapradiny a lilie začíná doba výsadby v březnu, pro trvalky kvetoucí v létě a na podzim v dubnu. Při začátku rašení květin můžeme přihnojit kompostem – ušlechtilé a záhonové trvalky mají vyšší nároky než plané (u nich postačí asi poloviční dávka hnojiva i mulče z kompostu).

Zahradní vítání jara

Jarní květinové tvoření záhonů; foto Shutterstock

U bylinek, jako je levandule, šalvěj, yzop, saturejka, je nyní potřebné hluboké seříznutí. Nemusíme se obávat hrubšího zásahu, kterým rostliny zmladíme, během vegetace se to projeví na lepším růstu.

Při jarním úklidu nepřehlédneme plže a zničíme je.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

4. 10. 2023

Kam vysadit ovocné stromky, aby se jim dobře dařilo

Stromky nesázíme ani na místě poraženého stromu dříve než po pěti letech. Půdu ozdravíme pěstováním záhonové plodiny, kypřením a přidáváním kompostované zeminy. Tam, kde žila jádrovina, i po několika letech upřednostníme peckovinu.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x