Upravíme záhony trvalek a bylin pro novou sezonu

7. 3. 2020

Za suchého mírného počasí čistíme trvalkové záhony a postupně podle nároků rostlin odstraňujeme zimní ochranu. Pro snadný přístup položíme do záhonů ploché kameny.

Trvalky kvetoucí v dubnu a květnu můžeme ještě dělit a rozsazovat, ale včas, aby stihly do květu zakořenit. Jinak by byly jejich květy chudé.

Volná místa lze nyní osadit dvouletkami. Pro kapradiny a lilie začíná doba výsadby v březnu, pro trvalky kvetoucí v létě a na podzim v dubnu. Při začátku rašení květin můžeme přihnojit kompostem – ušlechtilé a záhonové trvalky mají vyšší nároky než plané (u nich postačí asi poloviční dávka hnojiva i mulče z kompostu).

Zahradní vítání jara

Jarní květinové tvoření záhonů; foto Shutterstock

U bylinek, jako je levandule, šalvěj, yzop, saturejka, je nyní potřebné hluboké seříznutí. Nemusíme se obávat hrubšího zásahu, kterým rostliny zmladíme, během vegetace se to projeví na lepším růstu.

Při jarním úklidu nepřehlédneme plže a zničíme je.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

3. 12. 2022

Začátkem prosince připravíme chvojí pro přikrývku rostlin

Na začátku prosince je dobré připravit zásobu chvojí, abychom ho měli po ruce v případě, že přijdou silnější mrazy a bude třeba přikrýt dosud nechráněné rostliny. Zabezpečit potřebují zejména stálezelené a dvouletky.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x
()
x