Trvalky v prosincové zahradě mohou překvapit i květem

1. 12. 2022

Okrasná zahrada počátkem zimy obvykle nenabízí příliš pěstitelského vyžití. O trochu prosincové péče si řeknou jen stálezelené trvalky a keře.

Stálezelené keře a trvalky je vhodné chránit před případnými holomrazy vrstvou listí, chvojím či netkanou textilií.

U stálezelených rostlin pamatujeme také na občasnou zimní zálivku. Zejména pokud půda není dobře zásobena vodou z podzimních srážek. Ideální je buď zálivka před příchodem mrazivých dní, nebo naopak v mezidobí, kdy zrovna nemrzne.

Prosincové zbarvení listů kakostu dalmátského

Kakost Geranium dalmaticum – zbarvení listů na počátku zimy

Zimní půvaby dlužich, kakostů a dalších

Zbytky trvalek zdobí zahradu v zimě

Nadzemní, odumřelou hmotu trvalek lze nechat na záhonech i přes zimu

Ani uprostřed zimy nemusí být trvalkové záhony prázdné: Pomineme-li odumřelá stébla okrasných trav, která sestřihneme až na jaře, mohou zahradu zdobit i stálezelené nebo polostálezelené trvalky.

Bohatý sortiment nabízí především rod dlužicha (Heuchera). Z mnoha desítek odrůd s různě barevnými listy se dají vybrat nejrůznější kombinace. Dlužichy milují mírně vlhkou, humózní půdu a rozptýlené světlo. Dobře rostou i pod vzrostlými listnatými stromy.

Zástupcem polostálezelených trvalek mohou být půdopokryvné kakosty (Geranium)a to především druhy G. macrorrhizum, G. dalmaticumG. x cantabrigiense. Část listů sice na podzim odumírá, ale nejmladší vytrvávají i přes zimu. Dobře rostou na slunci i v polostínu.

I suchá a slunná stanoviště lze doplnit stálezelenými trvalkami. Vhodné jsou mj. barevnolisté kultivary šalvěje lékařské (Salvia officinalis) nebo stálezelené juky (Yucca filamentosa).

Během zimy jsou velmi efektní rovněž mnohé odrůdy okrasných kapust. Díky tomu, že velmi dobře snášejí zimní mrazy i sněhovou pokrývku, vypadají velmi dobře během celé zimy až do jarních měsíců.

  • Příjemně překvapit mohou prosincové květy: K velmi časně kvetoucím rostlinám patří čemeřice černá (Helleborus niger).
Čemeřice černá

Čemeřice černá nakvétá už během zimy

Prosincové výsevy skalniček a trvalek

Prosinec bývá rovněž prvním měsíce vhodným pro zimní výsevy skalniček a trvalek, jejichž semena potřebují pro úspěšné vzejití projít několikatýdenním obdobím chladu.

Osivo sejeme obvykle do směsi písku a výsevního bezplevelného substrátu.  Výsevní misky pak můžeme ponechat venku, chráněné pouze shora proti případnému vydatnému dešti a proti ptákům. Pokud napadne sníh, můžeme výsevní misky zaházet vrstvou sněhu.

Foto autoři

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x