Trvalky v červnu: řez květů, úprava vykvétání, opory, svázání

24. 6. 2021

Zatímco plané trvalky žijí skromně, ty zahradní očekávají naši péči. Odstřižením vadnoucích květů dodáme trvalkám sílu k dalšímu kvetení, nevyčerpá je tvorba semen.

U bohatě kvetoucích trvalek se příznivě projevuje řez květů – kopretiny, ostrožky (Delphinium), kuklík (Geum), kohoutek (Lychnis), vlčí bob (Lupinus), turan (Erigeron) a další. Při včasném odstranění odkvétajících květů zakládají boční krátké výhonky a vykvétají opakovaně.

Kohoutek plamenný

Kohoutek plamenný (Lychnis chalcedonica) může vykvétat opakovaně; foto Shutterstock

Trvalkám, jako jsou astry – astřičky – novobelgické (Symphyotrichum novi-belgii), třapatky (Rudbeckia), krásnoočka (Coreopsis), plamenky (Phlox), můžeme dobu květu prodloužit tak, že část stonků sestřihneme před tvorbou poupat asi o 10 cm. Tyto trvalky vykvetou zhruba o tři týdny později.

Astřička novobelgická

Astra, nověji astřička novobelgická (Symphyotrichum novi-belgii); foto Shutterstock

  • Pokud odkvétající stvoly trvalek zkrátíme včas o 1/3, můžeme počítat ještě s jedním kvetením. Na kvalitu těchto pozdních květů má výrazný vliv naše další péče – zálivka a přihnojení.

Opory pro květiny

U vyšších druhů trvalek nezapomeneme včas na podepření nebo volné svázání květních stvolů proti poléhání – asi v jedné třetině až polovině výšky (tak, aby úvazek nepůsobil příliš násilně). Zahrada pak bude upravenější a na podzim jí snáze připravíme na zimu (do upravených trsů trvalek nezapadá na podzim tolik listí a není snadným útočištěm plžů, jako u volných trsů).

Dekorativní ozdoba nádobových květin

Inspirace pro ty, kdo by pro změnu chtěli trvalky svázat dekorativně… Foto Shutterstock

  • Naopak v zahradách přírodního typu, kde preferujeme přirozený vzhled, je hezké nechat i vysoké trvalky volně rozklesnout až na zem.

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 9. 2024

Plody peckovin zasažených virem šarky předčasně opadávají

V Česku jsou rozšířeny všechny kmeny šarky švestky, které napadají všechny druhy modrých peckovin, meruněk a broskvoní. Virus je přenášen mšicemi, dále je šířen ovocnými výpěstky – rouby a očky, vegetativně množenými podnožemi.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x