Jiřinky a mečíky potřebují výživu, talovínu stačí vhodné místo
26. 6. 2020Po vyrašení prospívá hlíznatým květinám voda, přísun živin a další péče. Mečíky přihnojujeme roztokem plných hnojiv po vytvoření třetího listu.
Zatímco plané trvalky žijí skromně, ty zahradní očekávají naši péči. Odstřižením vadnoucích květů dodáme trvalkám sílu k dalšímu kvetení, nevyčerpá je tvorba semen.
U bohatě kvetoucích trvalek se příznivě projevuje řez květů – kopretiny, ostrožky (Delphinium), kuklík (Geum), kohoutek (Lychnis), vlčí bob (Lupinus), turan (Erigeron) a další. Při včasném odstranění odkvétajících květů zakládají boční krátké výhonky a vykvétají opakovaně.
Trvalkám, jako jsou astry – astřičky – novobelgické (Symphyotrichum novi-belgii), třapatky (Rudbeckia), krásnoočka (Coreopsis), plamenky (Phlox), můžeme dobu květu prodloužit tak, že část stonků sestřihneme před tvorbou poupat asi o 10 cm. Tyto trvalky vykvetou zhruba o tři týdny později.
U vyšších druhů trvalek nezapomeneme včas na podepření nebo volné svázání květních stvolů proti poléhání – asi v jedné třetině až polovině výšky (tak, aby úvazek nepůsobil příliš násilně). Zahrada pak bude upravenější a na podzim jí snáze připravíme na zimu (do upravených trsů trvalek nezapadá na podzim tolik listí a není snadným útočištěm plžů, jako u volných trsů).
V Česku jsou rozšířeny všechny kmeny šarky švestky, které napadají všechny druhy modrých peckovin, meruněk a broskvoní. Virus je přenášen mšicemi, dále je šířen ovocnými výpěstky – rouby a očky, vegetativně množenými podnožemi.