Trvalky na přelomu srpna a září: květy, přesazování, množení

29. 8. 2021

Odstřihujeme odkvetlé květy trvalek mimo těch, z nichž potřebujeme semena, a těch, které ještě i po odkvětu dlouho do zimy zdobí záhony.

Od konce měsíce je možné všechny odkvetlé trvalky dělit a přesazovat. Do podzimu je dostatek času na řádné zakořenění, aby dobře přečkaly zimu. Výhodné je namulčování asi 3 cm silnou vrstvou kompostu, která pomůže udržet vlhkost v půdě.

Trs pivoněk na rýči

Trs pivoněk vyzdvižený k dělení; foto A. Blahušová

Přesazování trvalek uvnitř zahrady je možné již 14 dní po jejich odkvětu a to s cílem zmladit a rozdělit starší trsy. Pokud je půda bohatá na humus, vydrží trvalky bez přesazování na jednom místě podle druhu 5–10 let, některé i podstatně déle.

Krátkověké trvalky

Ustávají v růstu a kvetení již po 2–3 letech,  ale můžeme je v zahradě udržet včasným přesazením. Takovými trvalkami jsou: kopretiny, mák nahoprutý, hvozdík péřitý, hvězdnice alpská (Aster alpinus), krásnoočko (Coreopsis), dlužicha (Heuchera), prvosenky (petrklíče), kohoutek (Lychnis), polštářová plamenka (Phlox subulata).

Kohoutek plamenný

Kohoutek plamenný, (Lychnis chalcedonica); foto Shutterstock

Dlouhověké trvalky

K nim patří: čechravy (Astilbe), srdcovky (Dicentra), pivoňky, kosatce, řebčík královský, upolín, bělotrn, čemeřice, hosty, ploštičníky (Cimicifuga) a z travin ozdobnice čínská (Miscanthus).

Miscanthus sinensis

Zdobná travina ozdobnice čínská (Miscanthus sinensis); foto Shutterstock

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 4. 2024

Zelenina, bylinky a koření v dubnových výsevech a výsadbách

Do volné půdy vyséváme kořenovou, listovou i košťálovou zeleninu, kterou jsme ven v této sezoně zatím neseli. Vedle toho opakovaně vyséváme zahradní řeřichu, špenát, ředkvičky, saláty a další.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x