Rady do říjnové zahrady: listovka, hortenzie, růže

28. 9. 2022

Kompost zvaný listovka má svůj věhlas, hortenzie testuje znalosti řezu a stromková růže se těší na zimu, neboť dostane netkané pyžamo.

Listovka z kompostu je výborný substrát

Staří zahradníci na ni pěli ódy. Na listovku připravenou ze zetlelého listí.
 Listovka se osvědčila jako výborná zemina k výsevu těch nejjemnějších semen i jako důležitá složka speciálních směsí vhodných pro choulostivé květiny.

Listovka je pro semínka jako peřinka pro miminka

V listovce se semínka čile klubají do světa

  • Ve druhé polovině 20. století nastoupily substráty, jejichž základem je různě upravená rašelina a na listovku se zapomnělo.

Komu se příčí myšlenka, že koupený substrát putuje přes polovinu Evropy, může si zkusit vyrobit listovku. Bude z ní nadšený jako staří zahradníci.

Postup je jednoduchý: Stačí navršit hromadu spadaného listí, nejkvalitnější je z dubu a buku. Aby hromadu nerozfoukal vítr, můžeme si vyrobit jednoduchý kompostér. Zatlučeme čtyři kůly do země a po obvodu natáhneme pletivo.

Listovka, výborný substrát z podzimního listí

Z kompostovaného spadaného listí bude výživná listovka

Traduje se, že z fůry listí získáme kolečko listovky. Během dvou let má kompost ideální strukturu.

Pro získání menšího množství listovky někteří zahrádkáři používají metodu velkých černých igelitových pytlů. Do pytlů udělají hřebíkem na různých místech díry. Pytel poté plní shrabaným listím a pokropí listí uvnitř vodou. Pytel zavážou, protřepou a umístí na stinné místo.

Řežeme hortenzie podle druhu, pozor na záměnu

Hortenzie (Hydrangea) je nepřehlédnutelný keř, který kvete v druhé polovině léta. Jeho atraktivní kulovité květenství působí orientálně, jak by ne, když pochází z Japonska a Číny.

Nyní je čas na řez hortenzie velkolisté (H. macrophylla), u tohoto druhu musíme mít na paměti, že se květní pupeny vytvářejí již koncem léta předchozího roku.

  • Proto nyní odstraňujeme odkvetlá květenství u země.

Letošní výhony, které příští rok pokvetou, necháme bez řezu. Kdybychom je ořezali, rostliny nepokvetou.

Hortenzie latnatá

Obdivovaná hortenzie latnatá kvete na nových výhonech

Velmi populární je také hortenzie latnatá (H. paniculata,. U té je však situace s řezem odlišná. Jedná se o druh kvetoucí na nových výhonech, proto můžeme být v řezu radikálnější.

  • Seřízneme je hluboce již na podzim až nad prvním párem pupenů. Vzhledem k tomu, že kvetou na mladých výhoncích, je tento řez nutný.

Zazimování stromkových růží bez ohýbání

Dnes již málokdo ohýbá kmínek stromkových růží a přikrývá korunku zemí. Je to nevděčná práce, především u starších rostlin hrozí rozlomení kmínku. Naštěstí máme bílou netkanou textilii, která udělá stejnou službu. Omotáme ji kolem celé rostliny a upevníme ji motouzem.

Netkaná textilie ochrání stromkové i jiné růže a rostliny

Růže oblečeme proti mrazu na přelomu října a listopadu

Tak můžeme ošetřit i choulostivější odrůdy popínavých růží ale i jiné choulostivé dřeviny. Se zazimováním nemusíme pospíchat, stačí ho provést koncem října nebo začátkem listopadu. Několik chladnějších nocí rostliny lépe připraví na zimní mrazy.

  • Další aktuální rady do zahrady najdete v říjnovém vydání časopisu Zahrádkář.

Zdroj Zahrádkář 10/2022

Foto Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 5. 2024

Citlivě upravená venkovská zahrada si uchová svou krásu

Zahradu na venkově bychom měli upravovat tak, aby odpovídala místním pěstitelským tradicím, klimatickým poměrům i okolní přírodě.Víc než jinde tu platí, že v jednoduchosti spočívá půvab i svéráz zahrady.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x