
Herec a zahrádkáři: Ředkvičky podle divadelního kalendáře
26. 9. 2022Jan Zadražil plánuje výsevy zeleniny podle kalendáře divadelního spolku Kašpar. To aby se jako herec stihl věnovat zahradě i zahrádkářům.
Kompost zvaný listovka má svůj věhlas, hortenzie testuje znalosti řezu a stromková růže se těší na zimu, neboť dostane netkané pyžamo.
Staří zahradníci na ni pěli ódy. Na listovku připravenou ze zetlelého listí. Listovka se osvědčila jako výborná zemina k výsevu těch nejjemnějších semen i jako důležitá složka speciálních směsí vhodných pro choulostivé květiny.
Komu se příčí myšlenka, že koupený substrát putuje přes polovinu Evropy, může si zkusit vyrobit listovku. Bude z ní nadšený jako staří zahradníci.
Postup je jednoduchý: Stačí navršit hromadu spadaného listí, nejkvalitnější je z dubu a buku. Aby hromadu nerozfoukal vítr, můžeme si vyrobit jednoduchý kompostér. Zatlučeme čtyři kůly do země a po obvodu natáhneme pletivo.
Traduje se, že z fůry listí získáme kolečko listovky. Během dvou let má kompost ideální strukturu.
Pro získání menšího množství listovky někteří zahrádkáři používají metodu velkých černých igelitových pytlů. Do pytlů udělají hřebíkem na různých místech díry. Pytel poté plní shrabaným listím a pokropí listí uvnitř vodou. Pytel zavážou, protřepou a umístí na stinné místo.
Hortenzie (Hydrangea) je nepřehlédnutelný keř, který kvete v druhé polovině léta. Jeho atraktivní kulovité květenství působí orientálně, jak by ne, když pochází z Japonska a Číny.
Nyní je čas na řez hortenzie velkolisté (H. macrophylla), u tohoto druhu musíme mít na paměti, že se květní pupeny vytvářejí již koncem léta předchozího roku.
Letošní výhony, které příští rok pokvetou, necháme bez řezu. Kdybychom je ořezali, rostliny nepokvetou.
Velmi populární je také hortenzie latnatá (H. paniculata,. U té je však situace s řezem odlišná. Jedná se o druh kvetoucí na nových výhonech, proto můžeme být v řezu radikálnější.
Dnes již málokdo ohýbá kmínek stromkových růží a přikrývá korunku zemí. Je to nevděčná práce, především u starších rostlin hrozí rozlomení kmínku. Naštěstí máme bílou netkanou textilii, která udělá stejnou službu. Omotáme ji kolem celé rostliny a upevníme ji motouzem.
Tak můžeme ošetřit i choulostivější odrůdy popínavých růží ale i jiné choulostivé dřeviny. Se zazimováním nemusíme pospíchat, stačí ho provést koncem října nebo začátkem listopadu. Několik chladnějších nocí rostliny lépe připraví na zimní mrazy.
Zdroj Zahrádkář 10/2022
Foto Shutterstock
Čajohybridy řežeme více (na 2–4 očka), abychom dostali krásné a dlouhé stonky. Floribundy grandiflory na 4–6 oček, floribundy na 5–7, polyanthybridy na výšku 30 cm, polyantky asi na 1/2 výšky, tj. 40 cm. Stromkové růže řežeme v zásadě stejně jako keřové.