
Jak doplnit chybějící půdní živiny: draslík, vápník a další
14. 1. 2022Správným hnojením a péčí o úrodnost půdy dodáme živiny, které rostlinám zajistí dobrou kondici. Bez živin v půdě bude úroda horší. Které látky použít a jak?
V červenci sečeme trávník s ohledem na aktuální srážkovou vláhu a teploty. Za sucha a horka snižujeme výšku opatrněji.
Komu jde o čistý travnatý koberec, vypichuje plevel. Vypíchání plevelů na čistém trávníku lze spojit s aplikací hnojiva, které obsahuje herbicid proti dvouděložným plevelům. Použijeme ho den po sečení a po zálivce.
Trávníky prorostlé jetelem plazivým napovídají, že půdě chybí dusík. Traviny zpravidla strádají, jetel se naopak rozrůstá, a v symbióze s hlízkovými bakteriemi dál váže dusík chybějící travinám. Poté, co trávník přihnojíme dusíkem, jetel plazivý zmizí.
Při horkém a suchém počasí prodloužíme intervaly mezi sečením. Vyšší trávník (5 až 6 cm) snáze drží vláhu v půdě. Naopak při nízkém sečení (na 3 až 4 cm) se v trávníku brzy objeví holá místa, která osídlí mech a plevel.
Sečeme až při výšce 8 až 10 cm. Posekanou trávu můžeme ponechat rovnoměrně rozhozenou na trávníku jako ochranu před odpařováním. Výhodné je k tomu použít sekačku s mulčováním.
Přestože traviny koření poměrně mělce, přežívá trávník delší období sucha lépe než ostatní kultury. I když suchem vybledne, žijí dál jeho kořeny. Po větším přísunu vody pak rychle opět obrůstá a travní plocha se opět zazelená.
Stromky nesázíme ani na místě poraženého stromu dříve než po pěti letech. Půdu ozdravíme pěstováním záhonové plodiny, kypřením a přidáváním kompostované zeminy. Tam, kde žila jádrovina, i po několika letech upřednostníme peckovinu.