Trávník sečeme podle počasí, při výskytu jetele ho přihnojíme

11. 7. 2020

V červenci sečeme trávník s ohledem na aktuální srážkovou vláhu a teploty. Za sucha a horka snižujeme výšku opatrněji.

Komu jde o čistý travnatý koberec, vypichuje plevel. Vypíchání plevelů na čistém trávníku lze spojit s aplikací hnojiva, které obsahuje herbicid proti dvouděložným plevelům. Použijeme ho den po sečení a po zálivce.

Trávníky prorostlé jetelem plazivým napovídají, že půdě chybí dusík. Traviny zpravidla strádají, jetel se naopak rozrůstá, a v symbióze s hlízkovými bakteriemi dál váže dusík chybějící travinám. Poté, co trávník přihnojíme dusíkem, jetel plazivý zmizí.

Trávník s jetelem plazivým

Výživou trávníku pomůžeme omezit výskyt jetele

Při horkém a suchém počasí prodloužíme intervaly mezi sečením. Vyšší trávník (5 až 6 cm) snáze drží vláhu v půdě. Naopak při nízkém sečení (na 3 až 4 cm) se v trávníku brzy objeví holá místa, která osídlí mech a plevel.

Sečeme až při výšce 8 až 10 cm. Posekanou trávu můžeme ponechat rovnoměrně rozhozenou na trávníku jako ochranu před odpařováním. Výhodné je k tomu použít sekačku s mulčováním.

Přestože traviny koření poměrně mělce, přežívá trávník delší období sucha lépe než ostatní kultury. I když suchem vybledne, žijí dál jeho kořeny. Po větším přísunu vody pak rychle opět obrůstá a travní plocha se opět zazelená.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

4. 10. 2023

Kam vysadit ovocné stromky, aby se jim dobře dařilo

Stromky nesázíme ani na místě poraženého stromu dříve než po pěti letech. Půdu ozdravíme pěstováním záhonové plodiny, kypřením a přidáváním kompostované zeminy. Tam, kde žila jádrovina, i po několika letech upřednostníme peckovinu.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x