
Co se hodí pod ovocné stromy: květiny, nebo zkypřená půda?
2. 12. 2021V sadech a na zahrádkách se půda pod stromy buď kultivuje, plečkuje a okopává, nebo tam roste tráva a luční rostliny. Jak se na rozdílné přístupy dívat?
Těžko hledat druhou květinu, která vykvétá brzy na jaře, kvete do počátku léta a ozdobí také podzimní záhon v době, kdy letničky končí, nebo je spálil první mráz.
Maceškám nyní můžeme věnovat pozornost kvůli výběru, výsadbě i výsevu. Výsadbou macešek koncem léta a na podzim plánujeme, jak barevné budou záhony či nádoby v době jejich jarního kvetení.
Přílišné zastínění snižuje množství i velikost květů.
Výbornou kombinací pro jaro je výsadba společně s cibulkami jarních cibulovin, zvláště s tulipány. Po odkvětu tulipánů se macešky dostanou do plného květu a pokvetou až do horkého léta. Vybereme pro ně místo na slunci nebo v polostínu. Efektní jsou také ve směsi s jinými letničkami.
Ještě koncem srpna můžeme macešky vysévat, pokud jsem to dosud nestihli. Začít s letními výsevy lze už v červenci, ovšem srpnové teploty mohou být pro úspěch příznivější.
Při klíčení a během prvních týdnů vývoje semenáčků jsou kritické dva faktory – teplota a vlhkost.
Odstraňujeme uvadlé květy a zvláště tvořící se semeníky, prodloužíme tím kvetení macešek.
Rostliny na zimu zakryjeme chvojím nebo jiným vzdušným mulčem. I když toto opatření není v běžných zimách nezbytné, zlepší se tím přezimování.
Rostliny však zakrýváme, až je půda zmrzlá – maceškám nevadí mírný mráz, podstatně horší je periodické zmrzání a rozmrzání.
Foto autor
Závažná houbová choroba hnědé padlí angreštové se v posledních letech velice rozšířila jak vinou klimatických změn, tak i pěstitelských chyb. K rozšíření infekce přispěly přestárlé výsadby a staré odrůdy angreštu. Rovněž mírné zimní teploty a nedostatek sněhové pokrývky podpořily četnost výskytu choroby.