Teploty klesají, je čas, abychom znovu našli místo pro macešky

23. 8. 2020

Těžko hledat druhou květinu, která vykvétá brzy na jaře, kvete do počátku léta a ozdobí také podzimní záhon v době, kdy letničky končí, nebo je spálil první mráz.

Maceškám nyní můžeme věnovat pozornost kvůli výběru, výsadbě i výsevu. Výsadbou macešek koncem léta a na podzim plánujeme, jak barevné budou záhony či nádoby v době jejich jarního kvetení.

Přílišné zastínění snižuje množství i velikost květů.

Výbornou kombinací pro jaro je výsadba  společně s cibulkami jarních cibulovin, zvláště s tulipány. Po odkvětu tulipánů se macešky dostanou do plného květu a pokvetou až do horkého léta. Vybereme pro ně místo na slunci nebo v polostínu. Efektní jsou také ve směsi s jinými letničkami.

  • Při podzimním kvetení jsou však nejpůsobivější samostatné macešky. Ve směsi barev mohou květy dlouho zářit na záhoně stejně jako v nádobě.
Kombinace oranžových a černých květů bez ok, i to jsou macešky

Působivá je i směs oranžové a tmavé velkokvěté macešky Clear Crystals

Pro letní výsevy je důležitá teplota a vlhkost

Ještě koncem srpna můžeme macešky vysévat, pokud jsem to dosud nestihli. Začít s letními výsevy lze už v červenci, ovšem srpnové teploty mohou být pro úspěch příznivější.

Při klíčení a během prvních týdnů vývoje semenáčků jsou kritické dva faktory – teplota a vlhkost.

  • Optimální teplota pro klíčení je 13–16 °C v noci a 17–20 °C přes den. Teploty substrátu nad 25 °C mohou bránit klíčení osiva.
  • Druhou nutnou podmínkou, je rovnoměrná vlhkost. Výsevní substrát nesmí přeschnout, u naklíčeného semínka macešky by zaschly klíčky.

Tipy jak se těšit z macešek co nejdéle

Dekor květu odrůdy Violet White ze série Glacier Ice bývá popisován jako bílá tvář s černým středem

Květ odrůdy Violet White ze série Glacier Ice

Odstraňujeme uvadlé květy a zvláště tvořící se semeníky, prodloužíme tím kvetení macešek.

Rostliny na zimu zakryjeme chvojím nebo jiným vzdušným mulčem. I když toto opatření není v běžných zimách nezbytné, zlepší se tím přezimování.

Rostliny však zakrýváme, až je půda zmrzlá – maceškám nevadí mírný mráz, podstatně horší je periodické zmrzání a rozmrzání.

  • Květy macešek mohou mít i netradiční upotřebení – patří mezi tzv. jedlé květy a mohou zajímavým způsobem zpestřit zákusky, koktejly či zeleninové saláty.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Tento článek mi moc pomohl, protože se chystám poprvé si vypěstovat macešky ze semínek na další rok do truhlíků. Už se těším až mi budou dělat radost v příštím roce

Děda je sel do truhlíku, na povrch, přikryl sklem a na něj dával noviny. Truhlíky dával pod lísky do stínu. Sel koncem května, v červnu. Rostliny později seté ve vyšších polohách, chladnějších oblastech narůstají pomaleji než na teplé Moravě, platí, že když maceška nenaroste do podzimku, na jaře už to nedožene.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

4. 10. 2023

Kam vysadit ovocné stromky, aby se jim dobře dařilo

Stromky nesázíme ani na místě poraženého stromu dříve než po pěti letech. Půdu ozdravíme pěstováním záhonové plodiny, kypřením a přidáváním kompostované zeminy. Tam, kde žila jádrovina, i po několika letech upřednostníme peckovinu.

zobrazit další rady a tipy
2
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x