Teploty klesají, je čas, abychom znovu našli místo pro macešky

23. 8. 2020

Těžko hledat druhou květinu, která vykvétá brzy na jaře, kvete do počátku léta a ozdobí také podzimní záhon v době, kdy letničky končí, nebo je spálil první mráz.

Maceškám nyní můžeme věnovat pozornost kvůli výběru, výsadbě i výsevu. Výsadbou macešek koncem léta a na podzim plánujeme, jak barevné budou záhony či nádoby v době jejich jarního kvetení.

Přílišné zastínění snižuje množství i velikost květů.

Výbornou kombinací pro jaro je výsadba  společně s cibulkami jarních cibulovin, zvláště s tulipány. Po odkvětu tulipánů se macešky dostanou do plného květu a pokvetou až do horkého léta. Vybereme pro ně místo na slunci nebo v polostínu. Efektní jsou také ve směsi s jinými letničkami.

  • Při podzimním kvetení jsou však nejpůsobivější samostatné macešky. Ve směsi barev mohou květy dlouho zářit na záhoně stejně jako v nádobě.
Kombinace oranžových a černých květů bez ok, i to jsou macešky

Působivá je i směs oranžové a tmavé velkokvěté macešky Clear Crystals

Pro letní výsevy je důležitá teplota a vlhkost

Ještě koncem srpna můžeme macešky vysévat, pokud jsem to dosud nestihli. Začít s letními výsevy lze už v červenci, ovšem srpnové teploty mohou být pro úspěch příznivější.

Při klíčení a během prvních týdnů vývoje semenáčků jsou kritické dva faktory – teplota a vlhkost.

  • Optimální teplota pro klíčení je 13–16 °C v noci a 17–20 °C přes den. Teploty substrátu nad 25 °C mohou bránit klíčení osiva.
  • Druhou nutnou podmínkou, je rovnoměrná vlhkost. Výsevní substrát nesmí přeschnout, u naklíčeného semínka macešky by zaschly klíčky.

Tipy jak se těšit z macešek co nejdéle

Dekor květu odrůdy Violet White ze série Glacier Ice bývá popisován jako bílá tvář s černým středem

Květ odrůdy Violet White ze série Glacier Ice

Odstraňujeme uvadlé květy a zvláště tvořící se semeníky, prodloužíme tím kvetení macešek.

Rostliny na zimu zakryjeme chvojím nebo jiným vzdušným mulčem. I když toto opatření není v běžných zimách nezbytné, zlepší se tím přezimování.

Rostliny však zakrýváme, až je půda zmrzlá – maceškám nevadí mírný mráz, podstatně horší je periodické zmrzání a rozmrzání.

  • Květy macešek mohou mít i netradiční upotřebení – patří mezi tzv. jedlé květy a mohou zajímavým způsobem zpestřit zákusky, koktejly či zeleninové saláty.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

29. 1. 2023

Proti hnědému padlí angreštu se lze bránit i výběrem odrůdy

Závažná houbová choroba hnědé padlí angreštové se v posledních letech velice rozšířila jak vinou klimatických změn, tak i pěstitelských chyb. K rozšíření infekce přispěly přestárlé výsadby a staré odrůdy angreštu. Rovněž mírné zimní teploty a nedostatek sněhové pokrývky podpořily četnost výskytu choroby.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x
()
x