Stihli jste v listopadu okrasné rostliny připravit na zimu?

26. 11. 2022

Také v listopadu se zima zatím jen blíží, a tak může být okrasná zahrada ještě chvíli barevná. Díky podzimnímu listí i trvalkám.

Dokvétají listopadky a pozdní vytrvalé slunečnice. Barvami upoutají i trsy okrasných trav. Jejich květenství přetrvávají podobně, jako je tomu třeba u ozdobnic nebo dochanu.

V listopadu za příznivého počasí stále kvetou chryzantémy

Při hezkém počasí mohou kvetoucí chryzantémy zdobit zahradu ještě v listopadu

Přenosné rostliny, záhony pro letničky

Dlouho do zimy zadobí zahradu trávy, například dochan

I odkvetlá květenství mnohých trav (zde dochan psárkovitý Pennisetum alopecuroides) vydrží hezky dlouho do zimy.

Už počátkem měsíce nastal nejvyšší čas uklidit ze zahrady poslední přenosné rostliny – především druhy původem středozemní, jako je fíkovník (Ficus carica), olivovník, rozmarýny či některé palmy (Chamaerops humilis), kterým nevadí občasné lehké ranní mrazíky.

Záhony, ze kterých jsme nejspíš během října odstranili odumřelé letničky či vyndali hlízy jiřinek a mečíků, můžeme nyní rýt.

Při té příležitosti zapravujeme do půdy dobře proleželý hnůj nebo kompost.

Záhony ryjeme se záměrem, aby mráz rozrušil velké hroudy a tímto jednoduchým opatřením pomrzli škůdci a zárodky chorob.

Trávník a sázení v listopadu

Trávník stále zbavujeme spadaného listí a plodů, ale už ho nehnojíme. Pokud je teplo a trávník nám ještě stačil přerůst, můžeme ho posekat, ale ne méně než na 4 cm.

Pro jarní založení trávníků je nyní vhodné připravit plochu. V listopadu zrytý pozemek ponecháme v hrubé brázdě a urovnáme ho teprve až na jaře před výsevem semen trávy.

Pokud nehrozí silnější mrazy, je stále možnost pokračovat v sázení cibulovin (především narcisů a tulipánů), které pokvetou na jaře. Pozdější sázení má výhodu i v pozdějším jarním rašení. Do určité míry je tak možné vyhnout se poškození narašených výhonů silnějšími jarními mrazy.

Pokud je podzim přívětivý, vysazujeme i dřeviny, a to jak s balem, tak prostokořenné. U prostokořenných dřevin nezapomeneme krátit nadzemní část, čímž ji poměrově vyrovnáme s tou podzemní.

Pokojovým rostlinám jsme omezili zálivku ani je už nepřihnojujeme. Pokud to lze, umístíme rostliny na co nejsvětlejší místo. Občasné přihnojení dopřejeme pouze květinám, které jsou v zimě v plné vegetaci a kvetou (například bramboříkům, vánočním kaktusům, orchidejím a dalším).

Také v listopadu pečujeme o dřeviny

V listopadu je čas obléci choulostivé rostliny do netkané textilie

Choulostivé rostliny chráníme před chladem netkanou textilií, například aukubu

Dřeviny během listopadu neřežeme, trvá období dormance, kdy většina dřevin „spí“. Podle zákona však už nastalo období vegetačního klidu a můžeme dřeviny či keře kácet.

  • Nezapomínáme, že povolení ke kácení vyžadují všechny stromy, které mají obvod kmene 80 cm a více, ve výšce 130 cm.

Křehkým a choulostivým dřevinám, jako jsou například pěnišníky (Rhododendron) mohou v prvních letech po výsadbě pomoci ochranné stříšky, které chrání rostlinu před polámáním sněhem a v předjarních měsících před popálením sluncem.

Choulostivé rostliny zakrýváme minimálně u báze listím či chvojím.

Pokud již hrozí mrazy, zakryjeme hodně choulostivé dřeviny, jako jsou aukuby (Aucuba), kamélie (Camellia) nebo citronečník (Poncirus), netkanou textilií.

Zimní přikrývka pro chitalpu

Choulostivé dřeviny je vhodné u báze zakrýt. Zvýší se tak odolnost celé rostliny (například chitalpy).

Nářadí a jezírko

Pokud jsme už tak neučinili, necháme zkontrolovat a seřídit pily v autorizovaných servisech.
Ze zahradních jezírek odstraníme spadané listí a nečistoty. Při zazimování se řídíme především hloubkou. Pokud dosahuje okolo 80 cm, můžeme některé rostliny ponechat na dně.

Ty choulostivější, nebo ty, které jsou v mělčích partiích, raději přeneseme do světlé bezmrazé místnosti. Pokud máme v jezírku živočichy (ryby, obojživelníky, želvy) je bezpečná hloubka pro přezimování více než jeden metr. Raději už v listopadu instalujeme jednoduché mechanismy proti zamrznutí vody.

Pokud by hladina jezírka celoplošně zamrzla, došlo by k zahnívání organických zbytků na dně a nedostatečnému odvětrání vznikajících plynů, čímž by se voda stala toxickou.

Foto autoři

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

25. 4. 2024

Výsevy a zeleninová zahrada ve vyšších polohách koncem dubna

I ve vyšších polohách již v těchto dnech vyséváme na záhony kořenovou a jinou zeleninu. V příznivých podmínkách sejeme do volné půdy pod netkanou textilii okurky nakládačky. Sklízíme první řapíky reveně, květní stvoly včas odstraňujeme.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x