Kdy vysazovat stálezelené listnaté dřeviny? Nejlépe v dubnu

15. 4. 2020

Nastala ideální doba pro výsadbu stálezelených listnáčů. Ceněny jsou díky své zeleni během zimy. Druhy okrasné i květem a plody nás navíc budou těšit celý rok.

Stanoviště pro stálezelené rostliny vybíráme pečlivě. Řada okrasných stálezelených listnatých rostlin vyžaduje ochranu proti větru a polostín. V zimě je pro ně nebezpečné prudké slunce.

 

Vhodná je pro ně středně těžká půda s pH podle nároků zvoleného druhu, dostatečně vlhká a bohatá na živiny. Půdu na stanovišti hluboce zpracujeme (do hloubky 50 cm) a vrchní vrstvu obohatíme humusovými látkami – prosetým listnatým kompostem a zahradnickým substrátem. Vřesovištním rostlinám dodáme dostatečné množství kyselé rašeliny. (Výjimkou je vřesovec – Erica carnea).

Před výsadbou namočíme kontejnerované rostliny na několik hodin do vody. Rostliny s balem postačí máčet tolik minut, kolik měří průměr balu v cm. Po výsadbě dřeviny řádně zalijeme, případně namulčujeme hrubým kompostem.

Podle účelu výsadby dělíme stálezelené dřeviny na

  • půdopokryvné,
  • dřeviny pro skalky,
  • vhodné pod stromy,
  • vřesovištní se skupinou kvetoucích pěnišníků.

Foto Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

29. 5. 2024

Snížením počtu plůdků jablek, hrušek a broskví zlepšíme úrodu

U ovocných stromů je žádoucí menší množství plodů. Jabloně, hrušně a broskvoně se příliš velkým nasazením plodů oslabují. Plody zůstávají drobné, přibývá chorob i škůdců a také nasazení květních pupenů pro úrodu v příštím roce je podstatně nižší.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x