Stálezelené listnáče chráníme v zimě i před sluncem a větrem

27. 11. 2020

U stálezelených rostlin vysázených na exponovaných stanovištích – osluněných a proti větru nechráněných místech – je dobré zajistit stínění.

Na jaře pak takovou přikrývku odstraňujeme pozvolna a ideálně spíše za oblačného dne, aby si rostliny opět přivykly na dostatek světla a nebyly poškozeny jarním sluncem.

Stálezelené rostliny lze tradičně stínit chvojím, které dokáže zmírnit vliv velkého kolísání teplot při intenzivními slunečním svitu během mrazivých dnů. Vždy je potřeba pamatovat na to, že není nutná příliš tlustá vrstva, která rostliny pod sebou dusí, resp. může zapříčinit rozvoj houbových chorob. Stačí jen takové množství, aby byly rostliny přistíněny.

Zimní ochrana keřů chvojím

Chvojí chrání proti mrazu, ale také stíní a mírní teplotní výkyvy; foto Shutterstock

Bytelnější variantou stínění stálezelných dřevin je konstrukce z kulatiny, latí či jiného materiálu, kterou ověsíme smrkovými větvemi nebo jutou.

 

  • Stíníme pěnišníky (Rhododendron), tisy (Taxus), bobkovišní (Prunus laurocerasus) a cesmínu (Ilex),

Stálezelené a nově vysazené dřeviny v bezmrazých obdobích zalijeme.

Zejména v oblastech s vysokou sněhovou pokrývkou a ve vyšších polohách se vyplatí menší a cenné keře chránit stříškami z řídce sestavených planěk. Vedle stínění choulostivějších stálezelených dřevin před sluncem brání i před jejich polámáním těžkým sněhem.

Doplníme také vrchní vrstvu listí a mulče, která brání vysušování půdy při holomrazech, a tak zajišťuje rostlinám vláhu. Proti odvátí listí pomůže posyp přírodního izolantu zeminou.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 7. 2024

Co dělat v zahradě proti padlí na okrasných rostlinách

Vysoké denní teploty a chladno v noci podporují rozvoj padlí. Najdeme ho na listech růže, hortenzie, šeříku, tavolníku, dřišťálu, mahonie, hlohyně a dalších. Rozvoj infekce zastaví včasný chemický zásah.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x