Stálezelené listnáče chráníme v zimě i před sluncem a větrem

28. 11. 2019

U stálezelených rostlin vysázených na exponovaných stanovištích – osluněných a proti větru nechráněných místech – je dobré zajistit stínění.

Na jaře pak takovou přikrývku odstraňujeme pozvolna a ideálně spíše za oblačného dne, aby si rostliny opět přivykly na dostatek světla a nebyly poškozeny jarním sluncem.

Stálezelené rostliny lze tradičně stínit chvojím, které dokáže zmírnit vliv velkého kolísání teplot při intenzivními slunečním svitu během mrazivých dnů. Vždy je potřeba pamatovat na to, že není nutná příliš tlustá vrstva, která rostliny pod sebou dusí, resp. může zapříčinit rozvoj houbových chorob. Stačí jen takové množství, aby byly rostliny přistíněny.

Zimní ochrana keřů chvojím

Chvojí chrání proti mrazu, ale také stíní a mírní teplotní výkyvy; foto Shutterstock

Bytelnější variantou stínění stálezelných dřevin je konstrukce z kulatiny, latí či jiného materiálu, kterou ověsíme smrkovými větvemi nebo jutou.

 

  • Stíníme pěnišníky (Rhododendron), tisy (Taxus), bobkovišní (Prunus laurocerasus) a cesmínu (Ilex),

Stálezelené a nově vysazené dřeviny v bezmrazých obdobích zalijeme.

Zejména v oblastech s vysokou sněhovou pokrývkou a ve vyšších polohách se vyplatí menší a cenné keře chránit stříškami z řídce sestavených planěk. Vedle stínění choulostivějších stálezelených dřevin před sluncem brání i před jejich polámáním těžkým sněhem.

Doplníme také vrchní vrstvu listí a mulče, která brání vysušování půdy při holomrazech, a tak zajišťuje rostlinám vláhu. Proti odvátí listí pomůže posyp přírodního izolantu zeminou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aby vám nic neuteklo...

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit si časopis darovat předplatné

Kalendárium

15. 12. 2019

Studené pařeniště v prosinci: Zeminu vyměníme za suché listí

Koncem roku vybereme z pařeniště zeminu, kterou jsme používali během sezony pro pěstování rostlin. V zahradě ji můžeme použít k různým účelům. Část zeminy z lože pařeniště necháme promrznout.

zobrazit další rady a tipy