V srpnu vysadíme čemeřice; pokvetou v zimě

18. 8. 2020

Čemeřici bychom měli mít v zahrádce především kvůli květu, který se objevuje už v zimě. Trvalka s vitálním stálezeleným olistěním kvete v únoru i dřív.

Nejlepší dobou pro výsadbu čemeřice  je srpen. Ideálně jí vyhovuje stanoviště v polostínu až stínu s kyprou, čerstvou, vápenitohlinitou, humusovitou a přiměřeně vlhkou půdou.

Vybereme pro ni místo chráněné v podrostu a ve světlém stínu dřevin, kde ji nebudeme rušit svými pěstitelskými činnostmi. Nesnáší přesazování a citlivě reaguje i na poškození kořenů okopávkou.

Čemeřice černá

Čemeřice černá rozkvétá už během zimy, foto P. Hanzelka

Nejraněji kvete čemeřice černá (Helleborus niger). Své jméno dostala po černé slupce jinak bílých kořenů, kvete bílými květy již v od prosince do března., proto se jí někdy říká vánoční růže. Samotná čemeřice černá má již dnes mnoho vyšlechtěných, převážně nádherně bíle kvetoucích odrůd.

Rod Helleborus v sobě zahrnuje nespočet krásně kvetoucích druhů s různou barvou a kresbou květů. Ty kvetou od února do dubna, tedy později než čemeřice černá. Pro jejich dobrý růst, vývoj a pozdější květ je důležitý dostatek vody a živin v první polovině vegetace – přibližně do července.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

24. 3. 2023

S řezem růží začínáme v období, kdy květiny raší

S řezem u růží začínáme v termínu, kdy začínají rašit, tedy v březnu nebo dubnu. Řezem ovlivníme velikost květů: Při hlubším řezu naroste sice méně, ale o to silnějších výhonů s menším počtem větších květů.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x