Rozmnožování okrasných a ovocných dřevin řízkováním

15. 11. 2019

Již v listopadu můžeme odebírat řízky dřevin: Z jednoletých silnějších rovných prutů nařežeme asi 20 cm dlouhé řízky se třemi až čtyřmi listovými pupeny.

Horní řez vedeme těsně nad pupenem, u spodního řezu nasadíme nůž proti pupenu a mírně skloněným řezem řežeme těsně pod pupenem. Tak přeřízneme dělivá pletiva, v nichž se nejlépe vytvářejí nové kořeny. Lze použít i stimulátor.

Řízky černého rybízu se ujaly

Vzešlé řízky rybízu černého; foto Shutterstock

Svazek řízků můžeme označit jmenovkou a uložíme ho ve sklepě do rašeliny.

Rybíz, angrešt

  • Dřevité řízky rybízů a angreštů můžeme píchat do volné půdy na chráněném stanovišti již na podzim a dobře přihrnout zemí, nebo zasypat dobrým kompostem.
  • Řízky maliníku a ostružiníku raději uložíme na bezmrazém místě a sázíme je na záhony až na jaře stejně jako řízky okrasných dřevin.

Okrasné dřeviny

Z okrasných dřevin lze úspěšně tímto způsobem rozmnožovat zlatici, mochnu, dřín, jeřabiny, hortenzie, kolkvície, kaliny, komule, trojpuky, tavolníky, ptačí zob, tamaryšky, okrasný rybíz z popínavých dřevin zimolezy, jasmín nahokvětý, loubinec a ze stromů topoly a vrby.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

29. 1. 2023

Proti hnědému padlí angreštu se lze bránit i výběrem odrůdy

Závažná houbová choroba hnědé padlí angreštové se v posledních letech velice rozšířila jak vinou klimatických změn, tak i pěstitelských chyb. K rozšíření infekce přispěly přestárlé výsadby a staré odrůdy angreštu. Rovněž mírné zimní teploty a nedostatek sněhové pokrývky podpořily četnost výskytu choroby.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x
()
x