Rozmnožování okrasných a ovocných dřevin řízkováním

15. 11. 2019

Již v listopadu můžeme odebírat řízky dřevin: Z jednoletých silnějších rovných prutů nařežeme asi 20 cm dlouhé řízky se třemi až čtyřmi listovými pupeny.

Horní řez vedeme těsně nad pupenem, u spodního řezu nasadíme nůž proti pupenu a mírně skloněným řezem řežeme těsně pod pupenem. Tak přeřízneme dělivá pletiva, v nichž se nejlépe vytvářejí nové kořeny. Lze použít i stimulátor.

Řízky černého rybízu se ujaly

Vzešlé řízky rybízu černého; foto Shutterstock

Svazek řízků můžeme označit jmenovkou a uložíme ho ve sklepě do rašeliny.

Rybíz, angrešt

  • Dřevité řízky rybízů a angreštů můžeme píchat do volné půdy na chráněném stanovišti již na podzim a dobře přihrnout zemí, nebo zasypat dobrým kompostem.
  • Řízky maliníku a ostružiníku raději uložíme na bezmrazém místě a sázíme je na záhony až na jaře stejně jako řízky okrasných dřevin.

Okrasné dřeviny

Z okrasných dřevin lze úspěšně tímto způsobem rozmnožovat zlatici, mochnu, dřín, jeřabiny, hortenzie, kolkvície, kaliny, komule, trojpuky, tavolníky, ptačí zob, tamaryšky, okrasný rybíz z popínavých dřevin zimolezy, jasmín nahokvětý, loubinec a ze stromů topoly a vrby.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aby vám nic neuteklo...

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit si časopis darovat předplatné

Kalendárium

6. 12. 2019

Různé trvalky snadno rozmnožíme kořenovými řízky

Jednoduchou metodou rozmnožení mnoha zahradních rostlin se stal odběr a výsadba kořenových řízků. Snadno tak získáme trvalky. Například máčky, pivoňk, prvosenku zoubkatou, pilát, mák východní, chrpy, divizny.

zobrazit další rady a tipy