Říjen v okrasné zahradě: ohnivý, žlutý, ideální pro výsadbu dřevin

30. 9. 2020

Vysazujeme jak dřeviny s balem, tak po opadu listů i prostokořenné. První půlka měsíce nás potěší barevností listí. Mráz a vítr podívanou ukončí.

Nejkrásněji červeně a ohnivě barví třeba loubince (Parthenocissus), z javorů například javor cukrový (Acer saccharum) nebo z těch křovitých javor ginnala (Acer ginnala). Z větších exotů pak ambroň západní (Liquidambar styraciflua).

Loubinec v podzimním

Loubinec pětilistý (Parthenocissus quinquefolia); foto Shutterstock

Žlutě, pak barví listy některé kultivary vilínů (Hamamelis) a ze stromů asi nejkrásněji ořešák černý (Juglans nigra). Také plody nabízejí variace barev a za zmínku stojí révovník Bodinierův (Ampelopsis bodinieri), který má pro Středoevropana nezvyklou barvu plodu, tyrkysově modrou.

Velká jáma, prostor pro kořeny

Vysazené dřeviny mají na podzim jen jeden cíl – zakořenit. Nemusí vydávat energii do nadzemních částí jako na jaře. Navíc je podzim příznivější i díky srážkám. Zpravidla prší víc než na jaře.

  • Jediné, co bychom v tomto měsíci neměli sázet, jsou choulostivé a teplomilné dřeviny. Jaro je pro ně lepší.

Někdy se kořeny chovají ve výsadbové jámě podobně jako v květináči; nechtějí růst mimo ni.

Jámy pro výsadby vykopeme větší, optimálně 3–5krát širší než je průměr balu. Kořeny pak porostou rychleji, což je důležité. Rýčem narušíme i stěny jámy, aby kořeny posléze snadno pronikly do okolní zeminy.

Výsadbová jáma

Jámu vykopeme raději větší než menší; foto Shutterstock

  • Lepší zeminu, jako je kompost nebo zahradnický substrát, promícháme s vykopanou.
  • Po výsadbě každou dřevinu zalijeme alespoň 10 litry, a to i v případě, že je deštivý podzim.
  • Ke stromům vždy instalujeme kůl nebo trojnožku, která brání vývratu a pohybu kořenícího balu v půdě. K jehličnanům dáváme kůl šikmo mimo kořenový bal.

Dřeviny občas zaléváme, zvláště pokud je sucho.

Po výsadbě řežeme dřeviny tak, abychom vyrovnali velikost podzemní a nadzemní části. Jiný řez v tomto období neprovádíme. Dřeviny jsou stále v dormanci.

Jiná situace je u záhonových růží, které lze mírně zkrátit a podle počasí v druhé polovině měsíce na zimu zakrýt u báze zeminou. Při řezu růží ponecháváme tzv. čípky.

Většinu tzv. přenosných rostlin, jako jsou citrusy, oleandry, olivovníky, rozmarýny, fuchsie, palmy a další, stěhujeme k zimování podle aktuálního vývoje počasí. V ideálním případě do světlé místnosti s teplotami 5–8 °C. Při zimování v těchto teplotách výrazně omezíme zálivku, aby neuhnívaly kořeny.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

26. 1. 2025

Které odrůdy jádrovin jsou náchylné ke strupovitosti a padlí

Jabloně a hrušně trpí za déletrvajícího vlhkého počasí strupovitostí. Tato nemoc se vyskytuje hlavně ve vyšších polohách s většími srážkami a v uzavřených vlhkých údolích. Více trpí stromy s přehoustlými korunami.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x