Říjen v okrasné zahradě: ohnivý, žlutý, ideální pro výsadbu dřevin

1. 10. 2019

Vysazujeme jak dřeviny s balem, tak po opadu listů i prostokořenné. První půlka měsíce nás potěší barevností listí. Mráz a vítr podívanou ukončí.

Nejkrásněji červeně a ohnivě barví třeba loubince (Parthenocissus), z javorů například javor cukrový (Acer saccharum) nebo z těch křovitých javor ginnala (Acer ginnala). Z větších exotů pak ambroň západní (Liquidambar styraciflua).

Loubinec v podzimním

Loubinec pětilistý (Parthenocissus quinquefolia); foto Shutterstock

Žlutě, pak barví listy některé kultivary vilínů (Hamamelis) a ze stromů asi nejkrásněji ořešák černý (Juglans nigra). Také plody nabízejí variace barev a za zmínku stojí révovník Bodinierův (Ampelopsis bodinieri), který má pro Středoevropana nezvyklou barvu plodu, tyrkysově modrou.

Velká jáma, prostor pro kořeny

Vysazené dřeviny mají na podzim jen jeden cíl – zakořenit. Nemusí vydávat energii do nadzemních částí jako na jaře. Navíc je podzim příznivější i díky srážkám. Zpravidla prší víc než na jaře.

  • Jediné, co bychom v tomto měsíci neměli sázet, jsou choulostivé a teplomilné dřeviny. Jaro je pro ně lepší.

Někdy se kořeny chovají ve výsadbové jámě podobně jako v květináči; nechtějí růst mimo ni.

Jámy pro výsadby vykopeme větší, optimálně 3–5krát širší než je průměr balu. Kořeny pak porostou rychleji, což je důležité. Rýčem narušíme i stěny jámy, aby kořeny posléze snadno pronikly do okolní zeminy.

Výsadbová jáma

Jámu vykopeme raději větší než menší; foto Shutterstock

  • Lepší zeminu, jako je kompost nebo zahradnický substrát, promícháme s vykopanou.
  • Po výsadbě každou dřevinu zalijeme alespoň 10 litry, a to i v případě, že je deštivý podzim.
  • Ke stromům vždy instalujeme kůl nebo trojnožku, která brání vývratu a pohybu kořenícího balu v půdě. K jehličnanům dáváme kůl šikmo mimo kořenový bal.

Dřeviny občas zaléváme, zvláště pokud je sucho.

Po výsadbě řežeme dřeviny tak, abychom vyrovnali velikost podzemní a nadzemní části. Jiný řez v tomto období neprovádíme. Dřeviny jsou stále v dormanci.

Jiná situace je u záhonových růží, které lze mírně zkrátit a podle počasí v druhé polovině měsíce na zimu zakrýt u báze zeminou. Při řezu růží ponecháváme tzv. čípky.

Většinu tzv. přenosných rostlin, jako jsou citrusy, oleandry, olivovníky, rozmarýny, fuchsie, palmy a další, stěhujeme k zimování podle aktuálního vývoje počasí. V ideálním případě do světlé místnosti s teplotami 5–8 °C. Při zimování v těchto teplotách výrazně omezíme zálivku, aby neuhnívaly kořeny.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aby vám nic neuteklo...

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

Zahrádkář 10/2019 Zahrádkářka 10/2019 předplatit si časopis darovat předplatné

Kalendárium

15. 10. 2019

Proč a kdy vysadit na zahradě lískové keře

Vysazujeme několik keřů, aby se navzájem dobře opylovaly, obvykle na vzdálenost tři až čtyři metry od sebe. Lísku můžeme vysadit na jaře nebo na podzim.

zobrazit další rady a tipy