S řezem růží začínáme v období, kdy květiny raší

24. 3. 2020

Řezem ovlivníme velikost růžových květů: Při hlubším řezu naroste sice méně výhonů, ale budou silnější a květy větší.

Termín vhodný pro řez růží nastává v březnu a dubnu.

Počet oček, který na výhonech ponecháme u jednotlivých druhů růží, závisí na jejich kondici. Jsme-li na pochybách, je vždy lépe řezat více, abychom předešli množství slabších výhonů, nebo aby nevyrašila jen nejvyšší očka.

  • Všem druhům růží je nutné občas snížit nebo odstranit staré dřevo, jinak hrozí vymrznutí. Pnoucí růže je potřebné větší zmlazení a úprava podpůrné konstrukce zhruba po pěti letech.
Jarní řez růží

Na jaře růže krátíme s ohledem na jejich aktuální kondici, vzrůst a také podle skupiny, do které patří; foto Shutterstock

Při řezu platí obecně:

Nejprve odstraníme všechno vymrzlé, suché a slabé dřevo – keřovým růžím ponecháme vnější slabé výhony jako zastínění půdy.

  • Při dostatku místa můžeme nechat více rozrůst dosud malé keře, aby mohly bohatě kvést. Stačí odstranit všechno přestárlé dřevo, tenké výhony uvnitř keře. Silné letorosty z loňského roku zkrátíme asi na polovinu.
  • Přerostlé růžové keře zkrátíme až k hlubším mladým postranním výhonům, které taktéž sestřihneme.
  • Máme-li naopak méně místa pro každý keř, tím hlouběji musíme na jaře řezat.

Při obvyklé vzdálenosti a středním vzrůstu zkracujeme loňské výhony na 3-6 oček; slabé spíše více než silnější. Stříháme mírně šikmo asi 0,5 cm nad vnějším očkem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aby vám nic neuteklo...

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit si časopis darovat předplatné

Kalendárium

29. 3. 2020

Jak pečovat o krásu narcisů a dalších cibulových květin

Většině cibulových květin vyhovují středně těžké, propustné a humózní půdy, které nebyly přímo hnojeny čerstvým chlévským hnojem. Narcisy mají rády těžší půdu, hyacinty naopak lehčí.

zobrazit další rady a tipy