Řez většiny okrasných dřevin má svůj čas v květnu

17. 5. 2022

V květnu nastává vhodná doba k řezu většiny okrasných dřevin, které lze jindy řezat buď s obtížemi, nebo vůbec.

Týká se to všech choulostivých okrasných dřevin, jako je platan (Platanus), papírovník (Broussonetia), dřevin, které se špatně hojí nebo příliš roní mízu. K těm patří javor (Acer), bříza (Betula), magnolie (Magnolia), slivoň ( Prunus,) aj.

Řežeme jen tam, kde je to nutné

Řežeme většinu okrasných dřevin, které jsou exotického původu, a u kterých si nejsme jisti, jak se s řezem vyrovnají. Takovými jsou vonokvětka (Osmanthus), stevarcie (Stewartia) a další. Zejména druhá polovina měsíce je k řezu velmi šetrná a rány se rychle hojí. Samozřejmě řežeme jen tam, kde je to opravdu nutné a nevyhnutelné.

Zmlazení pěnišníků

V druhé polovině května je vhodná doba na zmlazení pěnišníků (Rhododendron). Ideální je těsně po odkvětu nebo při odkvétání. U velmi starých exemplářů raději řez rozložíme na více let, zpravidla do tří.

Řez okrasných dřevin v květnu: Je čas i na zmlazení pěnišníku

V květnu je čas na zmlazení pěnišníku; foto P. Hanzelka

Zlatice, jasmín, kalina

V květnu nastává čas řezu také pro tvarované dřeviny, které kvetly brzy zjara, včetně živých plotů, například pro zlatice (Forsythia) a jasmíny (Jasminum nudiflorum). Dobře lze tvarovat i živé stěny, například ze stálezelených kalin (Viburnum rhytidophyllum, Viburnum x pragense). U velkých ploch můžeme použít plotostřihy, roztřepené rány ručně dočistíme. Před úpravou pečlivě prohlédneme porost, zda v něm nehnízdí ptáci.

V květnu lze tvarovat také odkvetlé zlatice

V květnu lze tvarovat odkvetlé, časně kvetoucí okrasné dřeviny, například zlatici; foto T. Vencálek

Pěstování okrasných dřevin v květnu

Omezíme výsadby dřevin s balem, zaměříme se na sázení těch kontejnerovaných, které lze sázet bez problému až do podzimních měsíců.

  • Nezapomínáme ani na zálivku, zejména vřesovištních dřevin, ale také všech mělce kořenících, a čerstvě zasazených. Především rostlin z loňského podzimu.

K běžnému hnojení připojujeme i hořečnatá nebo železitá hnojiva. Zvláště tam, kde se začíná projevovat nedostatek těchto prvků (žloutnutí listů se zelenou žilnatinou, hnědnutí jehlic u starších tújí atp.).

  • Roste plevel, věnujeme víc pozornosti jeho likvidaci. Usnadníme si tím práci v dalších měsících.

Dřeviny lze v květnu množit z výsevů na volné záhony i do pařenišť, která později opatříme pouze stíněním, bez okenních tabulí. V druhé polovině měsíce lze očkovat na tzv. očko bdící. Ušlechtilý výhon vyroste ještě v témž roce a do zimy vyzraje.

Zdroj: Autoři jsou kurátory Botanické zahrady v Praze-Troji

Foto autoři

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

16. 4. 2024

Kdy vysazovat stálezelené listnaté dřeviny? Nejlépe v dubnu

Duben je ideální dobou pro výsadbu stálezelených listnáčů. Ceněny jsou díky své zeleni během zimy. Druhy okrasné i květem nebo plody budou ozdobou zahrady celý rok.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x