Jak pěstovat zlatice, aby květy ohlásily jaro s plnou parádou
5. 3. 2022Málo okrasných keřů se těší takové oblibě jako nenáročná zlatice. Vyniká oslnivě žlutým květem, ať zdobí trávník, nebo skupinu keřů.
V květnu nastává vhodná doba k řezu většiny okrasných dřevin, které lze jindy řezat buď s obtížemi, nebo vůbec.
Týká se to všech choulostivých okrasných dřevin, jako je platan (Platanus), papírovník (Broussonetia), dřevin, které se špatně hojí nebo příliš roní mízu. K těm patří javor (Acer), bříza (Betula), magnolie (Magnolia), slivoň ( Prunus,) aj.
Řežeme většinu okrasných dřevin, které jsou exotického původu, a u kterých si nejsme jisti, jak se s řezem vyrovnají. Takovými jsou vonokvětka (Osmanthus), stevarcie (Stewartia) a další. Zejména druhá polovina měsíce je k řezu velmi šetrná a rány se rychle hojí. Samozřejmě řežeme jen tam, kde je to opravdu nutné a nevyhnutelné.
V druhé polovině května je vhodná doba na zmlazení pěnišníků (Rhododendron). Ideální je těsně po odkvětu nebo při odkvétání. U velmi starých exemplářů raději řez rozložíme na více let, zpravidla do tří.
V květnu nastává čas řezu také pro tvarované dřeviny, které kvetly brzy zjara, včetně živých plotů, například pro zlatice (Forsythia) a jasmíny (Jasminum nudiflorum). Dobře lze tvarovat i živé stěny, například ze stálezelených kalin (Viburnum rhytidophyllum, Viburnum x pragense). U velkých ploch můžeme použít plotostřihy, roztřepené rány ručně dočistíme. Před úpravou pečlivě prohlédneme porost, zda v něm nehnízdí ptáci.
Omezíme výsadby dřevin s balem, zaměříme se na sázení těch kontejnerovaných, které lze sázet bez problému až do podzimních měsíců.
K běžnému hnojení připojujeme i hořečnatá nebo železitá hnojiva. Zvláště tam, kde se začíná projevovat nedostatek těchto prvků (žloutnutí listů se zelenou žilnatinou, hnědnutí jehlic u starších tújí atp.).
Dřeviny lze v květnu množit z výsevů na volné záhony i do pařenišť, která později opatříme pouze stíněním, bez okenních tabulí. V druhé polovině měsíce lze očkovat na tzv. očko bdící. Ušlechtilý výhon vyroste ještě v témž roce a do zimy vyzraje.
Zdroj: Autoři jsou kurátory Botanické zahrady v Praze-Troji
Foto autoři
Ovocné stromy můžeme začít prořezávat již v prvním měsíci roku. Podmínkou je však teplota nad bodem mrazu, které trvá aspoň několik dní po sobě. Průklest v tomto období děláme u jabloní a hrušní, u rybízu a angreštu.