V předjaří řežeme plaménky kvetoucí koncem léta a na podzim

14. 2. 2020

Dobré místo v zahradě, vhodná odrůda a řez společně vytvářejí předpoklady pro to, aby popínavé plaménky ukázaly, jak krásně dokážou kvést.

Plamének potřebuje v mládí výchovu řezem, aby měl patřičně hustý základ. V pozdějších letech je třeba keř prosvětlovat, vyřezat nevyzrálé dřevo, podle potřeby upravit růst. Řezem podpoříme také bohatou násadu květů.

Doba řezu musí odpovídat době květu a stáří dřeva, na kterém se květy tvoří.

Vedle obecných zásad platí, že plaménky řežeme i podle:

  • termínu jejich kvetení,
  • velikosti květů,
  • charakteru růstu.

Keře ze skupiny velkokvětých a drobnokvětých odrůd a bylinných typů kvetoucích v pozdním létě a na podzim řežeme v únoru a březnu, po skončení mrazů.

  1. Ve druhém a třetím roce zkrátíme loňské výhony na 10-20 cm, aby se rostliny odspodu dobře rozvětvily.
  2. V dalších letech řežeme méně a prosvětlujeme. Velkokvětým odrůdám každoročně krátíme loňské hlavní výhony na 30 až 60 cm.
Clematis viticella

Plamének révovitý, též vlašský (Clematis viticella) kvete od června do září; foto Shutterstock

Každoročním řezem plaménků bráníme nepěknému vyholování keřů odspodu.

Malokvěté plané druhy kvetoucí v pozdním létě seřezáváme, pokud přerostly nad požadovanou výšku. Dále u nich odstraníme mrtvé dřevo a příležitostně je prosvětlíme. Postranní obrost je možné každým rokem zkrátit asi na 10 cm.

Plané a původní druhy plaménků snášejí hluboký řez, plamének révovitý (vlašskýC. viticella) je možné seříznout dokonce jen na několik cm nad zemí. Násadu plodů je vhodné odstranit a to zejména u planých druhů, pro jejich invazivní zaplevelující schopnost.

Řez dalších skupin plaménků

Velkokvěté a ušlechtilé plaménky, například kultivar Nelly Moser, tj. převážně opadavé hybridy kvetoucí dvakrát během léta, řežeme koncem zimy nebo začátkem jara, než vyraší.

Plamének horský (Clematis montana) a jeho kultivary (například Elizabeth,Tetrarose, Rubens) jsou otužilé, opadavé keře bujného růstu. Rozkvétají od konce jara do začátku léta na zralém loňském dřevě. Je-li to nutné, řežeme je po odkvětu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aby vám nic neuteklo...

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit si časopis darovat předplatné

Kalendárium

21. 2. 2020