Řez okrasných keřů, které kvetou na loňských výhonech

30. 4. 2020

Keře kvetoucí na loňských výhonech nemůžeme řezat v období vegetačního klidu, neboť bychom odstranili ty části, na nichž se květy tvoří.

Pokud je u těchto keřů řez nutný, řežeme je ihned po odkvětu.

Do této skupiny patří zlatice (Forsythia), mandloň (Amygdalus), vajgelie – zanice  (Weigela), šeříky (Syringa), na jaře kvetoucí tavolníky (Spirea), meruzalka (Ribes sanguineum), jasmín – pustoryl (Philadelphus).

V několika prvních letech po výsadbě je nutné řezem upravit silné keře, u stromů dobře vyvinuté korunky. Později již okrasné dřeviny pravidelný řez nevyžadují,). Během vegetace odstraňujeme odkvetlá květenství (šeříku) a přibližně po třech letech děláme průklest, kdy u přehoustlých keřů vyřezáváme přebytečné, přestárlé, suché nebo nemocné výhony těsně u země.

Odstranění odkvetlých květů prospěje dále pěnišníkům (Rhododendron) a azalkám (Azalea), magnoliím (Magnolia) a to nejen z důvodů estetických. Mezi jmenovanými druhy jsou i odrůdy schopné tvořit semena, což by bylo na úkor květu v roce příštím.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

4. 10. 2023

Kam vysadit ovocné stromky, aby se jim dobře dařilo

Stromky nesázíme ani na místě poraženého stromu dříve než po pěti letech. Půdu ozdravíme pěstováním záhonové plodiny, kypřením a přidáváním kompostované zeminy. Tam, kde žila jádrovina, i po několika letech upřednostníme peckovinu.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x