Řez okrasných keřů, které kvetou na loňských výhonech

30. 4. 2020

Keře kvetoucí na loňských výhonech nemůžeme řezat v období vegetačního klidu, neboť bychom odstranili ty části, na nichž se květy tvoří.

Pokud je u těchto keřů řez nutný, řežeme je ihned po odkvětu.

Do této skupiny patří zlatice (Forsythia), mandloň (Amygdalus), vajgelie – zanice  (Weigela), šeříky (Syringa), na jaře kvetoucí tavolníky (Spirea), meruzalka (Ribes sanguineum), jasmín – pustoryl (Philadelphus).

V několika prvních letech po výsadbě je nutné řezem upravit silné keře, u stromů dobře vyvinuté korunky. Později již okrasné dřeviny pravidelný řez nevyžadují,). Během vegetace odstraňujeme odkvetlá květenství (šeříku) a přibližně po třech letech děláme průklest, kdy u přehoustlých keřů vyřezáváme přebytečné, přestárlé, suché nebo nemocné výhony těsně u země.

Odstranění odkvetlých květů prospěje dále pěnišníkům (Rhododendron) a azalkám (Azalea), magnoliím (Magnolia) a to nejen z důvodů estetických. Mezi jmenovanými druhy jsou i odrůdy schopné tvořit semena, což by bylo na úkor květu v roce příštím.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 5. 2024

Citlivě upravená venkovská zahrada si uchová svou krásu

Zahradu na venkově bychom měli upravovat tak, aby odpovídala místním pěstitelským tradicím, klimatickým poměrům i okolní přírodě.Víc než jinde tu platí, že v jednoduchosti spočívá půvab i svéráz zahrady.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x