
Nádoby s vytrvalými rostlinami izolujeme proti mrazu
7. 11. 2019Nádobové vytrvalé mrazuvzdorné rostliny chráníme přes zimu především proti promrznutí kořenového balu v květináči.
Pokud není půda ještě zamrzlá, vysazujeme kontejnerované okrasné stromy a keře, opadavé prostokořenné i stálezelené s kořenovým balem.
Vysazujeme i ovocné stromy a keře. Stále ještě můžeme vysazovat růže. Po výsadbě nezapomeneme rostliny mulčovat vyšší vrstvou organického materiálu proti promrznutí půdy. V zahradě se vyvarujeme opětovného sázení ovocných dřevin téhož druhu na totéž místo.
Je-li to nutné, můžeme přesadit mladé keře, případně je i množit dělením.
Pro ovocné dřeviny platí určité rozdělení vhodnosti pěstitelských podmínek podle nadmořské výšky stanoviště, říkáme tomu rajonizace – rozdělení odrůd do vhodných pěstitelských zón. V obecném měřítku se bude jednotlivým rodům ovocných dřevin dobře dařit v těchto nadmořských výškách:
Prostokořennému výpěstku zkrátíme lodyhy i kořeny tak, aby v řezu byly viditelně zdravé. Kontejnerovou růži zkrátíme jen nad zeminou. Vyhloubíme jámu asi 30 cm hlubokou a 40 cm v průměru. Přidáme kompost a vysazujeme tím způsobem, že růži umístíme asi o pět centimetrů hlouběji, než rostla v původním místě. Kořenový krček by měl zůstat pod zeminou. Je to ochrana do budoucna, aby nezmrzla ušlechtilá část růže naočkovaná na plané podnoži. Na zimu růže ještě přihrnujeme.
Cibuli ze sazečky a zimní česnek přestáváme před sklizní zavlažovat. Jejich dozrání v sušší půdě zlepší jejich skladovatelnost. Česnek je dobré sklízet ve chvíli, kdy je plně vyzrálý, tím i dlouhodobě skladovatelný.