V půlce listopadu stále ještě bývá čas vysadit dřeviny a růže

17. 11. 2019

Pokud není půda ještě zamrzlá, vysazujeme kontejnerované okrasné stromy a keře, opadavé prostokořenné i stálezelené s kořenovým balem.

Vysazujeme i ovocné stromy a keře. Stále ještě můžeme vysazovat  růže. Po výsadbě nezapomeneme rostliny mulčovat vyšší vrstvou organického materiálu proti promrznutí půdy. V zahradě se vyvarujeme opětovného sázení ovocných dřevin téhož druhu na totéž místo.

Růže chrání proti mrazu mulč z pilin i netkaná textilie

Pečlivé mulčování pilinami a netkanou textilií proti holomrazům; foto Shutterstock

Je-li to nutné, můžeme přesadit mladé keře, případně je i množit dělením.

Pro ovocné dřeviny platí určité rozdělení vhodnosti pěstitelských podmínek podle nadmořské výšky stanoviště, říkáme tomu rajonizace – rozdělení odrůd do vhodných pěstitelských zón. V obecném měřítku se bude jednotlivým rodům ovocných dřevin dobře dařit v těchto nadmořských výškách:

  • broskvoně a meruňky – do 250 m n. m.
  • hrušně a vlašské ořechy – do 500 m n. m.
  • třešně, višně, švestky a slivoně – do 600 m n. m.
  • jabloně – do 700 m n. m.

Růže se dají vysazovat od jara do podzimu

Prostokořennému výpěstku zkrátíme lodyhy i kořeny tak, aby v řezu byly viditelně zdravé. Kontejnerovou růži zkrátíme jen nad zeminou. Vyhloubíme  jámu asi 30 cm hlubokou a 40 cm v průměru. Přidáme kompost a vysazujeme tím způsobem, že růži umístíme asi o pět centimetrů hlouběji, než rostla v původním místě. Kořenový krček by měl zůstat pod zeminou. Je to ochrana do budoucna, aby nezmrzla ušlechtilá část růže naočkovaná na plané podnoži. Na zimu růže ještě přihrnujeme.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

24. 3. 2023

S řezem růží začínáme v období, kdy květiny raší

S řezem u růží začínáme v termínu, kdy začínají rašit, tedy v březnu nebo dubnu. Řezem ovlivníme velikost květů: Při hlubším řezu naroste sice méně, ale o to silnějších výhonů s menším počtem větších květů.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x