První jarní květy rozvíjejí dřeviny a trvalky

2. 3. 2019

V teplejších oblastech rozkvétají první jarní květy zpravidla již koncem února. Při aktuálně chladnějším počasí se kvěy objeví v březnu.

K těm květům, kteří přinášejí jaro, patří z dřevin: lýkovec jedovatý (Daphne mezereum), svída dřín (Cornus mas), líska (Corylus) a vrba jíva (hodná doporučení Salix caprea Mas) je svými kočičkami první pastvou včel.

Lýkovec kvete od února

Lýkovec jedovatý (Daphne mezereum); foto Shutterstock

Z trvalek kvetou již všechny druhy čemeřic (Helleborus), spolehlivě již v únoru vykvétá hlaváček amurský (Adonanthe syn. Adonis amurensis) a kvetou polštářové prvosenky (Primula).

Na slunných a vyhřátých místech bohatě kvetou drobné cibulnaté a hlíznaté květiny: sněženky (Galanthus), bledule (Leucojum),  talovíny (Eranthis hyemalis), krokusy (Crocus), ladoňky (Scilla), ladonička (Chionodoxa), modřenky (Puschkinia), ocúnovec (Bulbocodium), cibulnaté kosatce (Iris bakeriana, I. histrioides, I. danfordiae).

Talovín

Vytrvalá hlíznatá rostlina talovín zimní (Eranthis hyemalis) je známa i pod názvem zlaťák předjarní; foto Pixabay

Tip jak trvalky chránit proti mrazu

Všechny tyto první květy potřebují nezamrzlou půdu a pokud se vrátí mrazy, cítí se dobře ve sněhu nebo mezi spadaným listím. Pokud jim toto nemůžeme poskytnout, je vhodné zasypat půdu kolem nich kvalitním čerstvým nebo hrubým kompostem. Poskytneme jim tak lepší ochranu před vymrznutím a zároveň i hnojení pro lepší růst v pozdějším období.

Ladoňka (Scilla); foto Pixabay

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aby vám nic neuteklo...

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

Titul Zahrádkáře 4/2019 Zahrádkářka 4/2019 předplatit si časopis darovat předplatné

Kalendárium

25. 3. 2019

Růže řežeme s ohledem na skupinu, ke které patří

Čajohybridy řežeme více (na 2–4 očka), abychom dostali krásné a dlouhé stonky. Floribundy grandiflory na 4–6 oček, floribundy 5–7, polyanthybridy na výšku 30 cm, polyantky asi 1/2 výšky tj. 40 cm. Stromkové růže řežeme v zásadě stejně jako keřové.

zobrazit další rady a tipy