První jarní květy rozvíjejí dřeviny a trvalky

2. 3. 2020

V teplejších oblastech rozkvétají první jarní květy zpravidla koncem února. Při aktuálně chladnějším počasí se květy objeví v březnu.

K těm, které přinášejí jaro, patří květy dřevin: lýkovce jedovatého (Daphne mezereum), svídy dřínu (Cornus mas), lísky (Corylus) a vrby jívy (hodná doporučení je Salix caprea Mas).

Lýkovec kvete od února

Lýkovec jedovatý (Daphne mezereum); foto Shutterstock

Z trvalek kvetou již všechny druhy čemeřic (Helleborus). Spolehlivě již v únoru vykvétá hlaváček amurský (Adonanthe syn. Adonis amurensis). Kvetou také polštářové prvosenky (Primula).

Na slunných a vyhřátých místech bohatě kvetou drobné cibulnaté a hlíznaté květiny: sněženky (Galanthus), bledule (Leucojum),  talovíny (Eranthis hyemalis), krokusy (Crocus), ladoňky (Scilla), ladoničky (Chionodoxa), modřenky (Puschkinia), ocúnovce (Bulbocodium), cibulnaté kosatce (Iris bakeriana, I. histrioides, I. danfordiae).

Talovín

Vytrvalá hlíznatá rostlina talovín zimní (Eranthis hyemalis) je známa i pod názvem zlaťák předjarní; foto Pixabay

Tip jak trvalky chránit proti mrazu

Pro první kvetení potřebují trvalky nezamrzlou půdu. Vrátí-li se koncem zimy mrazy, rostliny relativně dobře chrání buď sníh, nebo spadané listí. Pokud jim ani jednu z variant přirozeného pokryvu nemůžeme poskytnout, je vhodné zasypat půdu kolem nich kvalitním čerstvým nebo hrubým kompostem. Poskytneme jim tak ochranu před vymrznutím a zároveň i hnojení pro lepší růst v pozdějším období.

Ladoňka (Scilla); foto Pixabay

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

12. 4. 2024

V dubnu vysazujeme popínavé okrasné dřeviny

Duben je hlavním obdobím výsadby všech popínavých dřevin, které jsou na trhu k zakoupení s hrnkovým balem. Tyto liány jsou důležitou skupinou rostlin pro výzdobu zahrad – zdí, stěn, loubí, pergol, konstrukcí, plotů, kmenů stromů a dalších míst.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x