Prosinec pouští do zahrady zimu: „Račte vstoupit, madam“

1. 12. 2019

Jinovatka třpytící se na posledních zelených lístcích nebo už v holé koruně stromu přesvědčivě hlásí, že i krásnou zimu můžeme mít rádi.

Poslední měsíc roku, necelých 50 hodin průměrného slunečního svitu čili asi 2 % celoročního úhrnu, teplota půdy směřuje pod nulu. Ale také slunovrat, Vánoce, jinovatka, sníh, takový je prosinec.

Začátkem prosince je na povrchu půdy průměrná teplota asi 0,7 °C, o Vánocích už jen -1,5 °C, zato v metrové hloubce půdy je teplota ještě nad 4 °C.

V nížinách většinou ještě trvalá pokrývka sněhu neleží. Ve vyšších polohách se dny s celodenním mrazem a sněhem mohou objevit.

Dny se až do zimního slunovratu stále zkracují, a tak jsme vděční za každou hodinku pěkného počasí, abychom prošli sad nebo ovocnou zahradu a zkontrolovali, zda pod stromy nezůstaly shnilé (mumifikované) plody.

Do Vánoc můžeme za bezmrazého dne odebírat vyzrálé tenké rouby peckovin ze zdravých stromů. Ukládáme je ve vlhkém chladném sklepě. Dobře uděláme, když je zapíchneme do vlhkého písku nebo do půdy k severní patě stromu. Případně je píchneme do nádoby vlhkého písku, kterou ponecháme venku nebo v nevytápěném prostoru mimo dosah slunečních paprsků.

Také ojíněný strom napovídá, že zimu je třeba obdivovat

Foto Pixabay

Na pozemku vystaveném slunci kontrolujeme nebo opravíme doporučovaný vápenný nátěr kmenů a silných kosterních větví. Nátěr chrání stromy přes zimu proti velkým výkyvům teplot zejména v lednu a únoru.

Mokrý a těžký sníh opatrně shazujeme, aby nelámal větve.

Z třešní nebo jiných ovocných stromů můžeme pořídit větvičky na oblíbené barborky. Poslechněte si, co radí Ivan Dvořák, redaktor časopisu Zahrádkář, posluchačům Českého rozhlasu:

A když počasí nedovolí, zůstaneme doma a můžeme si například připomenout, že jsme v českém jazyce mohli rok počítat na víc období, než jak jsme dnes zvyklí:

V roce 1837 přišel filolog, spisovatel a překladatel Josef Jungmann s myšlenkou, že by rok byl členěn na šest období:

  • Prosinci a lednu bychom nechali zimu,
  • únoru a březnu jaro.
  • Duben a květen bychom nazývali podletím,
  • červen a červenec létem.
  • Srpen a září by tvořily období zvané poletí
  • a říjen a listopad podzim.
Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

20. 4. 2024

Včelí pastva na zahradě: Jak rizikový je postřik chemií

Zahrádka ožívá květy jarních cibulovin, stromů a keřů. Pamatujeme na svých zahrádkách na včely s jarní pastvou, včelstva budou silnější a vaše zahrádka bude lépe plodit. K medonosným rostlinám patří kromě ovocných stromů např. rybíz.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x