V prosinci vyséváme do květináčů semena otužilých trvalek

13. 12. 2019

K výsevům vybíráme z různých skupin druhů, které klíčí v rozdílných podmínkách. Některé pod sněhem, jiné v bezmrazém prostoru a další ve tmě.

Klíčení pomůže sníh

Pod sněhem nejlépe klíčí rody dryádek (Dryas), trojčetek (Trillium); druhy pryskyřník (Ranunculus gramineus) a juka vláknitá (Yucca filamentosa).

Trojčetka

Trojčetka (Trillium), foto Shutterstock

Jakmile semena dozrají, vyséváme

Po dozrání semen vyséváme ihned po sklizni třemdavu bílou (Dictamnus albus) – klíčí 50 až 60 dnů, velmi nepravidelně.

Semena hlaváčku jarního (Adonis vernalis) je třeba včas sklízet a vysévat buď ihned po sklizni v květnu nebo červnu, nebo po sklizni stratifikovat a vysévat v prosinci. Klíčí velmi dlouho a nepravidelně. A pokud nevystihneme správný termín sklizně, budou klíčit i velmi málo.

Klíčí za světla, v zimě, ale bez mrazu

Ze semen, která klíčí na světle, se pod sklem – v bezmrazém prostoru – od prosince do března vysévají zástupci těchto často pěstovaných rodů a druhů trvalek:

Orlíček (Aquilegia), tařička (Aubrieta), rožec (Cerastium), náprstník (Digitalis), lnice (Linaria), pomněnka rolní (Myosotis scorpioides), mák alpský (Papaver alpinum). Tato skupina trvalek klíčí velmi brzo po výsevu cca za 8 až 10 dnů.

Orlíček (Aquilegia)

Kvetoucí orlíček: Tradiční trvalka je k mání v různých velikostech, zahrady zdobí složenými květy v rozmanitých odstínech; foto Shutterstock

Déle – zhruba 10 až 15 dnů – klíčí semena trvalek rodů a druhů řebříčku (Achillea), kontryhele (Alchemilla), písečnice (Arenaria), Codonopsisu, hvězdnice alpské (Aster alpinus), stračky velkokvěté (Delphinium grandiflorum), hvozdíku kropenatého (Dianthus deltoides), šateru (Gypsophila), devaterníku (Helianthemum), pamětníku alpínského (Satureja alpina), hlaváče (Scabiosa), silenky přímořské (Silene maritima) a silenky (Silene schafta), rozrazilu (Veronica).

Déle si počkáme na klíční rostliny dlužichy krvavé (Heuchera sanguinea) nebo pupalky missourské (Oenothera missouriensis).

Klíčí ve tmě

Semena druhů a rodů jaterníku podléšky (Anemone hepatica), Gunnery, Rodgersie, Tritomy, pivoňky (Paeonia), prvosenky (Primula) klíčí pouze ve tmě.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

18. 4. 2024

Dubnové sečení, výsev a dosetí trávníku

Během dubna je již nutné první sečení, sekejte hodně nízko, podpoříte tím odnožování trav. Můžete začít i s přihnojováním, ale – na jaře mají traviny obrovskou růstovou sílu, ke které jim pomáhají uložené zásobní látky. Přirozené živiny vystačí zhruba do června.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x