
Očkování ovocné růže na kořenový krček růže šípkové
14. 7. 2020Otázka: Rád bych si sám namnožil plodovou růži. Líbí se mi nejen její šípky, ale i květy. Jaký postup byste zvolil?
V červnu je čas na doplňkový řez růžových keřů. Odstraníme plané výhony, vlky, které poznáme podle odlišné barvy a tvaru listů a ostnů.
Pokud ušlechtilý výhon končí listem bez očka a na jeho vrcholu se netvoří květ, zastřihneme ho nad nejspodnějším dobře vyvinutým listem s dobře vyvinutým očkem.
Vyrůstá-li po jarním řezu z některého zkráceného výhonu jen jeden nadměrně bujný letorost, zkrátíme ho včas na 3-4 listy. Z oček jejich paždí pak vyrostou letorosty méně bujné, keř bude košatější a více pokvete.
U čajohybridů pěstovaných pro řez květů do kytic, má být na konci každého výhonu jedno dobře vyvinuté poupě. Postranní poupata proto včas vyštipujeme.
Z keře řežeme zpravidla jen 1/3 květů, abychom příliš nesnížili jeho asimilační plochu. Na zbývající části stonku mají zůstat alespoň 2–3 listy.
Ostatní květy necháme na keři odkvést a po opadu okvětních plátků odstřihneme u velkokvětých růží (čajohybridů) odkvetlé květy se dvěma nejhořejšími listy.
U mnohokvětých růží řežeme po odkvětu pod celým květenstvím těsně nad prvním vyvinutým listem. Z oček paždí horních listů vyraší nové letorosty s květy.
Popínavé růže, které kvetou jen jednou za rok, po odkvětu silně ořežeme abychom podpořili růst silných letošních výhonů důležitých pro květ v příštím roce.
Foto Shutterstock
S řezem u růží začínáme v termínu, kdy začínají rašit, tedy v březnu nebo dubnu. Řezem ovlivníme velikost květů: Při hlubším řezu naroste sice méně, ale o to silnějších výhonů s menším počtem větších květů.