Při červnovém řezu růží výhony zastřihneme, vlky odstraníme

9. 6. 2020

V červnu je čas na doplňkový řez růžových keřů. Odstraníme plané výhony, vlky, které poznáme podle odlišné barvy a tvaru listů a ostnů.

Pokud ušlechtilý výhon končí listem bez očka a na jeho vrcholu se netvoří květ, zastřihneme ho nad nejspodnějším dobře vyvinutým listem s dobře vyvinutým očkem.

Vyrůstá-li po jarním řezu z některého zkráceného výhonu jen jeden nadměrně bujný letorost, zkrátíme ho včas na 3-4 listy. Z oček jejich paždí pak vyrostou letorosty méně bujné, keř bude košatější a více pokvete.

Řez růže

Přerostlé výhony růže krátíme pro košatější růst a bohatší kvetení

U čajohybridů pěstovaných pro řez květů do kytic, má být na konci každého výhonu jedno dobře vyvinuté poupě. Postranní poupata proto včas vyštipujeme.

Z keře řežeme zpravidla jen 1/3 květů, abychom příliš nesnížili jeho asimilační plochu. Na zbývající části stonku mají zůstat alespoň 2–3 listy.

Ostatní květy necháme na keři odkvést a po opadu okvětních plátků odstřihneme u velkokvětých růží (čajohybridů) odkvetlé květy se dvěma nejhořejšími listy.

Čajohybrid kvetoucí

Květy čajohybridu

U mnohokvětých růží řežeme po odkvětu pod celým květenstvím těsně nad prvním vyvinutým listem. Z oček paždí horních listů vyraší nové letorosty s květy.

Popínavé růže, které kvetou jen jednou za rok, po odkvětu silně ořežeme abychom podpořili růst silných letošních výhonů důležitých pro květ v příštím roce.

Řez popínavé růže po odkvětu

Jednou kvetoucí růže krátíme po odkvětu, aby byly dobře připraveny na příští sezonu

Foto Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

18. 4. 2024

Dubnové sečení, výsev a dosetí trávníku

Během dubna je již nutné první sečení, sekejte hodně nízko, podpoříte tím odnožování trav. Můžete začít i s přihnojováním, ale – na jaře mají traviny obrovskou růstovou sílu, ke které jim pomáhají uložené zásobní látky. Přirozené živiny vystačí zhruba do června.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x