
Druhá polovina června je dobou zatahování cibulovin
10. 6. 2020Vyzvedneme proto některé cibuloviny z půdy. Počkáme do chvíle, kdy květinám úplně zežloutnou listy. Předčasným zásahem bychom cibulovinám brali sílu ke kvetení v příštím roce.
Intenzivní růst popínavek můžeme v červnových týdnech vhodně usměrnit a to i vyvázáním k oporám nebo úpravou okolí.
Nápaditým řešení může být také využití vzrostlých popínavých rostlin pro kombinace s dalšími květinami. Například sluncemilným růžím sluší společnost plaménků (Clematis).
Velice hezké jsou kombinace uvedených květin s nenáročným a rychle rostoucím chmelem (Humulus lupulus) a to zvláště jeho zlatolistou formou Humulus lupulus Aureus.
Holou spodní část odrostlých popínavých rostlin mohou zaplnit vitální letničky – vilec šplhavý
(Cobaea scandens), povijnice (Ipomoea), fazol šarlatový (Phaseolus coccineus), thunbergie křídlatá Thunbergia alata, lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus).
Do kombinace se hodí také některé vytrvalé květiny – hrachor širolistý (Lathyrus latifolius), asijský zvonek Codonopsis clematidea.
Naroubovaným dřevinám včas povolíme úvazky. Rouby jsou již přirostlé a použitá roubovací páska by neměla zarůst do kůry.
Čilimníkům a janovcům odřízneme odkvetlé konce výhonů, aby vytvořily nové letorosty kvetoucí v následujícím roce. Pozor však na řez do starého dřeva.
Klejotok je slizovitý lepkavý výtok z trhlin a ran listnatých stromů. Na vzduchu výtok tuhne v gumovitou žlutavě až černohnědě zbarvenou hmotu. Vyskytuje se zejména u peckovin, nejvíce u broskvoní, třešní a višní, méně u meruněk a slivoní.