Podzimní šafrán a jiné cibuloviny sázíme a přesazujeme v létě

22. 7. 2020

Cibule vysazujeme nejlépe do malých skupin po několika kusech. Tak jsou nejhezčí. Ty, které vyzvedneme z půdy, očistíme a skladujeme jen krátce. 

V červenci a srpnu přesazujeme a sázíme podzimní šafrány (Crocus), ocúny (Colchicum), bramboříky (Cyclamen) a liliochvostce (Eremurus).

Podzimní šafrány (Crocus speciosus, C. sativus, C. kotschyanus) sázíme po 5–7 kusech. Po každých pěti letech je dobré po zatažení listů vybírat brutové hlízky.

Nejhezčí jsou v kombinaci s nízkými travinami – Festuca ovina a F. scoparia.

Jednoduše nebo plně kvetoucí ocún jesenní (je jedovatý), miluje vlhčí, těžkou a výživnou půdu.

Nejvýznamějšími druhy jsou: Colchicum autumnale Albiflorum a Plenum, C. byzantinum, C. agrippinum, C. bornmuelleri. Mohou se vysazovat i v plném květu.

Ocún Colchicum agrippinum

Ocún Colchicum agrippinum kvete na podzim; foto Shutterstock

Brambořík břečťanolistý (Cyclamen hederifolium) kvete v zahradě od září do listopadu. Má rád polostín, hlinitohumusovitou, vápenitou, vlhkou a dobře propustnou půdu, ve které zpravidla poroste velmi dlouho bez problémů.

Brambořík Cyclamen hederifolium

Brambořík břečťanolistý (Cyclamen hederifolium); foto J. Krulich

Liliochvostce (Eremurus) potřebují stanoviště na plném slunci, živinami bohatou, písčitou a dobře propustnou půdu, která je hlavní podmínkou jeho přežití v zahradě. První rok je nutná zimní přikrývka vrstvou suchého listí nebo slámy. Pozor, rostlina velice chutná slimákům.

Eremerus

Liliochvostce; foto Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Aby vám nic neuteklo...

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit si časopis darovat předplatné

Kalendárium

30. 7. 2021

Co mají společné pelargonie, muškáty a čapí zobáky

Balkonové pelargonie patří k robustním hrnkovým a truhlíkovým květinám. Mohou být pěstovány i na větrných místech a zůstávají dlouho pěkné, i když je občas zapomeneme zalít. Kvetou po celou vegetační sezonu od časného jara do pozdního podzimu.

zobrazit další rady a tipy