Keře se zimním plodenstvím: tavola, komule, kolkvície a další
19. 1. 2021Mnoho druhů keřů zdobí trvanlivá plodenství, která i na obnažených větvích působí dekorativně, ať už pod paprsky ostýchavého slunce, nebo ve sněhových kulisách.
Ozdobné plody okrasných dřevin krášlí zahrady dlouho do chladného podzimu, dokonce i během mrazivé zimy.
Bohatě v tomto období plodí okrasné jabloně, mahonie, pámelník okrouhlolistý (Symphoricarpos orbiculatus), brslen (Euonymus), jeřáb (Sorbus), rakytník (Hippophaë), kdoulovec (Chaenomeles), krásnoplodka (Callicarpa) a kaliny.
Dlouho do zimy přetrvávají plody růže šípkové a jiných růží, dřišťály (Berberis), hlohyně (Pyracantha), skalníky (Cotoneater). Po přenrznutí se stávají potravou pro ptáčky, kterým poslouží v mrazivých obdobích zimního nedostatku:
Jemnou krásou vynikají ruj vlasatá (Cotinus), škumpa (Rhus) a zejména plaménky. Ty potěší svými neobvyklými péřovitými načechranými plodenstvími. Se zlátnoucími trávami vytvářejí vítaný podzimní soulad barev a nálad.
Ovoce bychom neměli uchovávat v sousedství brambor, řepy apod. Právě tak nevhodné je skladovat společně s jablky celer, cibuli, pór, česnek a podobnou zeleninou výraznou svou vůní, protože jablka a další ovoce tyto pachy snadno přijímají.