Náš tip: krásné podzimní květy trvalky sasanky japonské
9. 9. 2019Asi metr vysoká s jednoduchými nebo i plnými květy velkými v průměru 4 až 5 cm. Většinou v jemných růžových odstínech.
Mezi volně rostoucími nebo pěstovanými rostlinami najdeme množství nebezpečných a problematických druhů. Můžeme se s nimi setkat ve veřejné zeleni, v parcích i soukromých zahradách.
První podzimní měsíc lze využít k bezpečnostní osvětě a seznámit malé děti s rizikem otrav po ochutnávání neznámých plodů. Nejmenší děti ovšem nezbývá než pečlivě hlídat.
Otravy více či méně jedovatými rostlinami se projevují typickými příznaky: nevolností, zvracením i průjmem. Hrozí také specifické poruchy, které se liší podle obsahu jedovatých látek v té které rostlině a její části. Tady je třeba si pamatovat že otrava, která se u dospělého člověka projeví několikahodinovými bolestmi v břiše a zvracením, může mít pro malé dítě tragické nebo celoživotní následky!
Jedovaté rostliny najdeme mezi jehličnany, listnáči, bylinami a trvalkami, kapradinami, cibulovinsami a hlíznatými, jednoletými a dvouletými rostlinami i pokojovými rostlinami.
Připomeňme si, že jedovaté jsou například všechny druhy cypřišků (Chamaecyparis). Jalovec chvojka (Juniperus sabina a ostatní druhy) mají prudce jedovaté všechny části rostliny, látky poškozují krev, ledviny, dělohu, způsobují dotykové dermatitidy. Také všechny druhy tisu (Taxus) mají jedovaté jednotlivé části rostlin vyjma červených míšků kolem semene. Rovněž zerav (Thuja) je jedovatý a u citlivých osob vyvolává vyrážku.
Tzv. fotosenzibilující druhy problematických rostlin způsobují dotykové alergické kožní reakce. Sluneční světlo zesiluje účinek rostlinných látek na lidskou pokožku. Reakce se může projevit mírným zarudnutím kůže, vyrážkou, ale i bolestivými puchýři. Nutná je pak lékařská pomoc podobně jako u popálenin!
K fotosenzibilujícím rotlinám patří: andělika lékařská (Archangelika officinalis), bolševník obecný (Heracleum spondylium), kerblík třebule (Anthriscus cerefolium), miřík celer (Apium graveolens), pastinák setý (Pastinaca sativa), pohanka střelovitá (Fagopyrum sagittatum), rdesno hadí kořen (Polygonum bistorta), rdesno peprník (Persicaria hydropiper), routa vonná (Ruta graveolens), třemdava bílá (Dictamnus albus), třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum), všedobr horní (Imperatoria ostruthium).
Rostlinu chráníme před mrazy dobrým kompostem, vyšší vrstvou listí, chvojím nebo prodyšnou netkanou textilií. Keř na podzim neořezáváme, protože tak zůstane odolnější vůči mrazu.