Plody nebezpečných rostlin dozrály, děti je třeba hlídat

11. 9. 2019

Mezi volně rostoucími nebo pěstovanými rostlinami najdeme množství nebezpečných a problematických druhů. Můžeme se s nimi setkat ve veřejné zeleni, v parcích i soukromých zahradách.

První podzimní měsíc lze využít k bezpečnostní osvětě a seznámit malé děti s rizikem otrav po ochutnávání neznámých plodů. Nejmenší děti ovšem nezbývá než pečlivě hlídat.

Ruj vlasatá (Cotinus coggygria) má jedovaté listy a plody

Ruj vlasatá (Cotinus coggygria) má jedovaté listy a plody. Její atraktivní vzhled přitahuje děti. Foto Pixabay

Otravy více či méně jedovatými rostlinami se projevují typickými příznaky: nevolností, zvracením i průjmem. Hrozí také specifické poruchy, které se liší podle obsahu jedovatých látek v té které rostlině a její části. Tady je třeba si pamatovat že otrava, která se u dospělého člověka projeví několikahodinovými bolestmi v břiše a zvracením, může mít pro malé dítě tragické nebo celoživotní následky!

Jedovaté rostliny najdeme mezi jehličnany, listnáči, bylinami a trvalkami, kapradinami, cibulovinsami a hlíznatými, jednoletými a dvouletými rostlinami i pokojovými rostlinami.

Připomeňme si, že jedovaté jsou například všechny druhy cypřišků (Chamaecyparis). Jalovec chvojka (Juniperus sabina a ostatní druhy) mají prudce jedovaté všechny části rostliny, látky poškozují krev, ledviny, dělohu, způsobují dotykové dermatitidy. Také všechny druhy tisu (Taxus) mají jedovaté jednotlivé části rostlin vyjma červených míšků kolem semene. Rovněž zerav (Thuja) je jedovatý a u citlivých osob vyvolává vyrážku.

Zvyšují citlivost pokožky ke slunečnímu záření, hrozí popálení

Tzv. fotosenzibilující druhy problematických rostlin způsobují dotykové alergické kožní reakce. Sluneční světlo zesiluje účinek rostlinných látek na lidskou pokožku. Reakce se může projevit mírným zarudnutím kůže, vyrážkou, ale i bolestivými puchýři. Nutná je pak lékařská pomoc podobně jako u popálenin!

Známý i pod názvem hadí kořen větší (Bistorta major)

Rdesno hadí kořen (Polygonum bistorta); foto Shutterstock

K fotosenzibilujícím rotlinám patří: andělika lékařská (Archangelika officinalis), bolševník obecný (Heracleum spondylium), kerblík třebule (Anthriscus cerefolium), miřík celer (Apium graveolens), pastinák setý (Pastinaca sativa), pohanka střelovitá (Fagopyrum sagittatum), rdesno hadí kořen (Polygonum bistorta), rdesno peprník (Persicaria hydropiper), routa vonná (Ruta graveolens), třemdava bílá (Dictamnus albus), třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum), všedobr horní (Imperatoria ostruthium).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aby vám nic neuteklo...

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit si časopis darovat předplatné

Kalendárium

18. 2. 2020

Od února přesazujeme pokojové květiny

Od února – krátce před novým růstem – je nejvhodnější období pro přesazování pokojových květin. S prodlužujícím se dnem se začínají připravovat na novou vegetaci. Rostlinu, kterou chceme přesadit, vyklepneme z květináče. Je-li kořenový systém staršího data a příliš hustý, rozrušíme ho, případně část odstraníme.

zobrazit další rady a tipy