Trávník hnojíme třikrát do roka ve správném poměru živin
14. 5. 2020Co potřebuje trávník, aby vytvořil hustý, temně zelený, odolný a bezplevelný porost? Výživu s dostatkem dusíku, ale i stopové prvky, hlavně železo.
Jarní výskyt šedého až mírně narůžovělého mycelia sněžné světlorůžové plísňovitosti trav (Monographella nivalis) má několik příčin.
Plíseň ohrožuje po zimě téměř každý zatěžovaný trávník. Ale silná sněhová pokrývka, která na trávníku dlouho ležela, přítomnost plísně sama nezavinila. Plísnivost se na jaře v trávě objeví spíš
Obvykle se snažíme vše napravit až v době, kdy je plíseň na trávníku jasně patrná. Přitom podzimní prevencí můžeme jarnímu léčení trávníku předejít.
Tyto tři podzimní činnosti mnohdy rozhodnou o tom, že trávník přečká zimu v pořádku. Pokud víte, že se plíseň vyskytuje opakovaně, trávník na podzim prořežte vertikutátorem a věnujte pozornost i hrabání listí.
Zejména v období holomrazů a tání můžeme trávníku ublížit zátěží. Platí tu zásada, že čím pěstěnější a ušlechtilejší je trávník, tím je nutná větší opatrnost.
Na okrasný trávník pokud možno nevstupujeme, když je namrzlý, a po první sněhové nadílce. Pohybem způsobujeme zhutnění povrchu půdy a tvorbu ledové krusty, která nepropustí vzduch.
Jistou prevenci umožňují také chemické postřiky, které se však musí provést včas a ve správné koncentraci.
Vzhledem k počasí mnohde sečeme trávník naposledy až v listopadu.
Trávník pokrytý sněhem se na jaře zazelená v pozdějším termínu; v mírných zimách pak může skrytě vegetovat po celou zimu.
Je-li teplo, rostliny schované pod chvojím začínají růst a vytahovat se. Navíc hrozí nebezpečí rozšíření plísní. Pod chvojím se také schovávají hlodavci. Proto za teplého počasí chvojí nadzvedneme a větráme.