Pelargonie vyséváme brzy; dlouho potrvá, než vyrostou

8. 11. 2021

Vypěstovat pěkné velké pelargonie ze semene trvá zhruba šest měsíců. Proto začneme s výsevem v předstihu, optimálně v prosinci a lednu nebo i dřív. 

Jak známo, muškáty můžeme rozmnožit řízky nebo ze semen. Každý způsob má své výhody a nevýhody.

Množení muškátů semenem přenos chorob odbourává.

Při řízkování zůstanou zachovány veškeré vzhledové vlastnosti rostliny. Na druhou stranu si rostlina do další generace přenáší virové choroby.

Odkud získáme semena pelargonie

To je poměrně jednoduché. Semena pelargonií tzv. F1 lze zakoupit v každé prodejně osiv nebo na internetu. Druhá varianta je sběr vlastních semen. Právě to je velké dobrodružství. Protože nikdy opravdu nevíte, co ze semínek vyroste, jakou budou mít barvu květů, tvar květu, velikost rostliny. Z vlastních pokusů o šlechtění ale mohu prozradit jednu zkušenost. Červená barva květů je opravdu dominantní.

Semena neočištěná

Neočistěná semena

  • V praxi to znamená, že ačkoliv seberete semínka z růžově kvetoucí pelargonie, nemusí být v potomstvu ani jedna růžová.

Výsev do jiffů za okno, na parapet nebo do skleníku

Po letech praxe preferuji už jen výsev do jiffů. Tato metoda má několik výhod. Některá semena klíčí velmi nepravidelně a my musíme čekat na vyklíčení posledního semínka, jenže mezitím nám první semínka ve výsevní misce přerostla a stíní ostatní. A při přesazování semenáčků z výsevní misky většinou neopatrnou manipulací můžeme některou rostlinku poškodit. To vše u tohoto způsobu odpadá.

Jiffy v suchém stavu

Jiffy v suchém stavu

Jiffy jsou slisované válečky z rašeliny. Vyrábí se v několika velikostech a některé jsou v síťovaném obalu. Pro pelargonie nám postačí jiffy menší velikosti. Zakoupit se dají v každém obchodě s potřebami pro zahrádkáře. A na 1 ks semínka počítáme s 1 ks jiffu.

Před výsevem jiffy naskládáme do dostatečně velké nádoby (velmi zvětší svůj objem) a zalijeme vodou. Prodávají se už i sady jiffy s výsevním miskou a víkem. Čímž nám vznikne miniskleník. Ale největší nepřítel pelargonií je voda a nadměrná vlhkost, tak se při použití miniskleníku může stát, že rostlinky a semínka uhnijí.

Jiffy

Jiffy v misce na okně

Osvědčilo se mi dát na dno misky cca 2 cm jemnějšího písku, který také zadržuje trochu vody.

Nabobtnalé jiffy vyskládejte do misky (od zmrzliny aj. nebo do podmisky pod truhlíky či květináč). Jiff má na jednom konci malý otvor pro vkládání semen a touto stranou ho položíme směrem nahoru.

  • Semena před výsevem zbavíme chlupatého ocásku a slupky. Do otvoru v jiffu vložíme semeno a otvor zasypeme pískem. Pokud je potřeba, jiff označíme cedulkou se jménem.
  • Takto vysetá semena již nezaléváme, jiff je dostatečně nasátý vodou. Podmisku umístíme na okno, parapet, do skleníku…
  • Každý den kontrolujeme vlhkost a podle potřeby zvlhčíme. Máme-li na dně písek, kropíme jen písek.
  • Teplotu pro klíčení bychom měli udržovat mezi 20–23 °C.

Klíčení semen probíhá v rozmezí 1–8 týdnů i déle. U semen od profesionálních šlechtitelů probíhá klíčení semen spíše kratší dobu a mezi jednotlivými semeny je minimální časový rozdíl.

Přihnojení, přesazení, prevence chorob

Jelikož jsou jiffy vyrobené ze 100% rašeliny, tudíž bez živin, doporučujeme 2.–3. týden, po vyklíčení rostlinek přihnojit velmi slabým roztokem hnojiva pro růst rostlin. Pro eliminaci půdních chorob, doporučujeme zalévat výsevy 0,2% roztokem Previcuru.

Vzešlé rostlinky s prvním párem pravých listů je možné přesazovat do květináčů. Opět to jde velmi snadno. Do květináče nasypeme substrát pro pelargonie, vložíme rostlinku i s Jiffem a opatrně obsypeme substrátem.

Nějaký čas nebude patrně znát žádný růst přesazených rostlinek. To je způsobeno tím, že rostlina se soustředí na tvorbu kořenového systému.

Jako prevence hniloby stonku je doporučeno nechat horní okraj jiffu 0,5 cm nad substrátem. Zeminu kolem jiffu neutlačujeme. V této fázi rostliny umístíme do chladnějšího prostředí cca 15 °C, tím podpoříme tvorbu kořenového systému.

Přesazené rostliny hnojíme slabým roztokem v každé zálivce a ze začátku přidáváme i 0,2% roztok Previcuru. Po zesílení rostlin můžeme zvýšit koncentraci hnojiva nebo přidáme hnojivo na list, aplikované postřikem.

Vzešlé rostlinky několikrát zaštípneme, abychom docílili rozvětvení a košatějšího vzhledu.

Muškáty vysadíme ven po mrazech a zvykáme je na slunce

Když nehrozí nebezpečí mrazů, rostlinky vysázíme do truhlíku nebo na záhony a umístíme na venkovní stanoviště.

Pokud rostliny nejsou zvyklé na přímý sluneční svit, hrozí popálení listů rostliny. To sice většinou přežijí, ale budou delší dobu nevzhledné. Předejít tomu můžeme postupným přivykáním na sluneční paprsky. Rostliny umístíme na týden až dva ven do stínu např. stromu nebo je dáváme na stanoviště při dlouhodobější předpovědi oblačného počasí.

Zdroj SZO ČZS Pelargonie

Foto autorka

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

20. 4. 2024

Včelí pastva na zahradě: Jak rizikový je postřik chemií

Zahrádka ožívá květy jarních cibulovin, stromů a keřů. Pamatujeme na svých zahrádkách na včely s jarní pastvou, včelstva budou silnější a vaše zahrádka bude lépe plodit. K medonosným rostlinám patří kromě ovocných stromů např. rybíz.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x