Jiřinky v říjnu: Hlízy vyzvedneme z půdy po prvních mrazech
9. 10. 2020Také při podzimním uskladňování hlíz jiřinek začínáme s přípravami na příští květinovou sezonu. Na jaře postačí, aby v teple narašily, a koncem dubna je můžeme vracet do země.
Podzim a také blížící se Dušičky – Památka zesnulých 2. listopadu – nás může přimět k tvoření z přírodních materiálů. Na zahradě nebo v lese můžeme v této době najít mnoho materiálu. Dají se využít odkvetlá květenství trvalek, trav, větvičky s nejrůznějšími plody a mnohé další.
Přirozeně zbarvené květiny mnozí používáme nejraději. Současné výtvarné techniky a materiály však svádějí k experimentům. Někdy postačí přibarvit květ, jindy lze renovací napravit vybledlost rostlin, kterou zapříčinilo sušení na světle nebo špatné skladování.
Nejčastěji barvíme suchý rostlinný materiál s bílými nebo světlými květy. Existují však druhy, které se po usušení barví obtížně, například nevěstin závoj (Gypsophila paniculata). Lépe to jde ihned po sklizni.
Barvení některých druhů usnadní smáčedlo. Vedle speciálních přípravků se dají použít i ty určené na mytí nádobí.
Rostliny buď ponoříme do barvy, nebo stříkáme. Barviva aplikumeme podle návodu buď za tepla, nebo za studena.
Z půdy vyzvedneme rostliny pro rychlení – čekanku, radicchio a později na podzim to může být i reveň. Trsy pažitky, které jsme už vyryli a uložili volně nebo do pařeniště, nyní očistíme od suché natě a nasázíme je do květináčů pro zimní rychlení.