Opatrně při letním i podzimním řezu růží

9. 8. 2020

Také růže potřebují letní řez. Jde hlavně o odstraňování odkvétajících částí. Zbylé výhony a poupata se pak budou lépe vyvíjet a záhon růží bude působit upraveným dojmem.

Ale především řezem zamezíme tomu, aby rostlina tvořila šípky. To by oslabilo její růst.

Jen některé odrůdy ze skupiny polyantahybridů nebo floribund dobře obrůstají, aniž by se zpětně seřízly. Samy se tzv. čistí, tj. vlivem slunce, větru a deště rychle opadávají jejich korunní plátky.

Většinu odrůd čajohybridů je však třeba mírným zkrácením výhonů povzbudit k další tvorbě květů. Účelným odstraněním odkvétajících částí výhonů podpoříme bohatost kvetení. Důležité však je, abychom odstranili odkvetlou růži s výhonem jen k prvnímu až druhému vrcholovému listu.

Řez odkvetlého růžového květu

Řezem odkvetlých růží prospějeme i vzhledu keře; foto Shutterstock

  • Při hlubším řezu bychom odebrali keři životně důležité listy, které produkují asimiláty. Hlubší řez by rovněž významně zbrzdil tvorbu nových květů.

U sadových, botanických a plodových růží, které zdobí zahradu svými plody na podzim a často dlouho do zimy, pochopitelně odkvétající výhony až na výjimky neodřezáváme.

Jak s podzimním řezem růží

Připomeňme si s předstihem, že podzimní řez má být jen minimální: Odstraníme při něm jen části stonků s odkvetlými květy a zkrátíme výhony na výšku cca 0,6 m. Konečný řez následuje vždy až v předjaří. Nečekáme však příliš dlouho do jara – zkrácení silně narašených výhonů v horní části oslabuje keře a zároveň oddaluje kvetení.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Jsme v důchodu a začali je se věnovat zahrádce některé rostliny sázíme pokus omyl proto tyto informace jsou pro mě důležité

Zahrádkář má skutečně zasvěcené informace 😉

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

1. 3. 2024

Když trvalkám stačí sestřih v předjaří a občasné pletí

Trvalkové výsadby s tzv. vyšším stupněm autoregulace mají podmínky pro to, abychom se o ně starali mnohem méně než o další trvalkové či letničkové záhony. Průběžná údržba záhonů však zůstává klíčová.

zobrazit další rady a tipy
2
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x