Jak seříznout růže po odkvětu, proč je udržovat v kondici
19. 7. 2020Odkvetlé květy čajové růže odstraňujeme zpravidla se stonkem k prvnímu plně vyvinutému pětičetnému listu. U mnohokvětých odstřihneme celé květenství.
Také růže potřebují letní řez. Jde hlavně o odstraňování odkvétajících částí. Zbylé výhony a poupata se pak budou lépe vyvíjet a záhon růží bude působit upraveným dojmem.
Ale především řezem zamezíme tomu, aby rostlina tvořila šípky. To by oslabilo její růst.
Jen některé odrůdy ze skupiny polyantahybridů nebo floribund dobře obrůstají, aniž by se zpětně seřízly. Samy se tzv. čistí, tj. vlivem slunce, větru a deště rychle opadávají jejich korunní plátky.
Většinu odrůd čajohybridů je však třeba mírným zkrácením výhonů povzbudit k další tvorbě květů. Účelným odstraněním odkvétajících částí výhonů podpoříme bohatost kvetení. Důležité však je, abychom odstranili odkvetlou růži s výhonem jen k prvnímu až druhému vrcholovému listu.
U sadových, botanických a plodových růží, které zdobí zahradu svými plody na podzim a často dlouho do zimy, pochopitelně odkvétající výhony až na výjimky neodřezáváme.
Připomeňme si s předstihem, že podzimní řez má být jen minimální: Odstraníme při něm jen části stonků s odkvetlými květy a zkrátíme výhony na výšku cca 0,6 m. Konečný řez následuje vždy až v předjaří. Nečekáme však příliš dlouho do jara – zkrácení silně narašených výhonů v horní části oslabuje keře a zároveň oddaluje kvetení.
Ovoce bychom neměli uchovávat v sousedství brambor, řepy apod. Právě tak nevhodné je skladovat společně s jablky celer, cibuli, pór, česnek a podobnou zeleninou výraznou svou vůní, protože jablka a další ovoce tyto pachy snadno přijímají.
Jsme v důchodu a začali je se věnovat zahrádce některé rostliny sázíme pokus omyl proto tyto informace jsou pro mě důležité
Zahrádkář má skutečně zasvěcené informace 😉