Opatrně při letním i podzimním řezu růží

9. 8. 2020

Také růže potřebují letní řez. Jde hlavně o odstraňování odkvétajících částí. Zbylé výhony a poupata se pak budou lépe vyvíjet a záhon růží bude působit upraveným dojmem.

Ale především řezem zamezíme tomu, aby rostlina tvořila šípky. To by oslabilo její růst.

Jen některé odrůdy ze skupiny polyantahybridů nebo floribund dobře obrůstají, aniž by se zpětně seřízly. Samy se tzv. čistí, tj. vlivem slunce, větru a deště rychle opadávají jejich korunní plátky.

Většinu odrůd čajohybridů je však třeba mírným zkrácením výhonů povzbudit k další tvorbě květů. Účelným odstraněním odkvétajících částí výhonů podpoříme bohatost kvetení. Důležité však je, abychom odstranili odkvetlou růži s výhonem jen k prvnímu až druhému vrcholovému listu.

Řez odkvetlého růžového květu

Řezem odkvetlých růží prospějeme i vzhledu keře; foto Shutterstock

  • Při hlubším řezu bychom odebrali keři životně důležité listy, které produkují asimiláty. Hlubší řez by rovněž významně zbrzdil tvorbu nových květů.

U sadových, botanických a plodových růží, které zdobí zahradu svými plody na podzim a často dlouho do zimy, pochopitelně odkvétající výhony až na výjimky neodřezáváme.

Jak s podzimním řezem růží

Připomeňme si s předstihem, že podzimní řez má být jen minimální: Odstraníme při něm jen části stonků s odkvetlými květy a zkrátíme výhony na výšku cca 0,6 m. Konečný řez následuje vždy až v předjaří. Nečekáme však příliš dlouho do jara – zkrácení silně narašených výhonů v horní části oslabuje keře a zároveň oddaluje kvetení.

2 komentáře: “Opatrně při letním i podzimním řezu růží”

  1. Anna Sehnálková napsal:

    Jsme v důchodu a začali je se věnovat zahrádce některé rostliny sázíme pokus omyl proto tyto informace jsou pro mě důležité

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

26. 9. 2021

Podzimní dřeviny, které upoutají okrasným plodenstvím

Mnohé z těchto dřevin jsou nejen výraznou okrasou zahrady v tomto období, ale jejich plody přetrvávají na dřevinách dlouho do podzimního i zimního mrazivého období. Bohatě v tomto období plodí okrasné jabloně, mahonie, pámelník okrouhlolistý …

zobrazit další rady a tipy