Okrasné vrby potřebují udržovací řez těsně před rašením

12. 2. 2020

Do českých zahrádek se rozšířila Salix caprea Kilmarnock – otužilý, kompaktní pomalu rostoucí strom s deštníkovitou korunou a velkým množstvím samčích jehněd v jarním období.

Sazenice se prodávají jako stromky naroubované na kmínku ve výšce asi 1,5 m. Nepotřebují téměř žádný výchovný řez, o to důležitější je však řez udržovací, aby se zabránilo přehuštění koruny a jejímu prosychání.

Okrasná vrba

Salix Caprea Kilmarnock, foto Shutterstock

Stromek tvarujeme jako deštník

Každoročně po odkvětu, těsně před rašením výhonů odstraníme z koruny asi polovinu výhonů, aby se na konci vegetace vytvořil přirozený vzdušný a lehký závěs větviček ve tvaru otevřeného deštníku, který bude sahat téměř k zemi.

Nejdříve vystřiháme větve uvnitř koruny, aby měla kostra deštníkovitý tvar. Dále úplně odstraníme všechny výhony, které trčí ven z koruny. Zbylé větve zkrátíme na polovinu délky na vnější pupen. I během vegetace pravidelně odstraňujeme všechny výmladky na kmínku – pod místem štěpování.

Tip pro tvořivé

Tak trošku raritou v našich zahradách může být Salix udensis Sekka (syn. S. sachalinensis Sekka). Na každoroční zpětný řez až ke kosterním větvím reaguje vrba fasciací – narůstáním bizarně ztloustlých, pokroucených jednoletých výhonů s množstvím drobnými kočiček. Jsou velice hezké a hodí se i pro floristické využití.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aby vám nic neuteklo...

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit si časopis darovat předplatné

Kalendárium

27. 2. 2020

Starší ovocné dřeviny roubujeme na přelomu února a března

Podle vývoje a za příznivého počasí již koncem února, a hlavně v březnu, můžete dokončit přeroubování starších peckovin. U peckovin začíná proudit míza dříve než u jádrovin.

zobrazit další rady a tipy