Okrasné rostliny v nádobách ozdobí zahradní zákoutí

20. 5. 2020

K oživení nejrůznějších míst zahrady se hodí rostliny v rozměrných nádobách. Čím pečlivěji je zasadíme, tím lépe se jim bude dařit.

Ve srovnání s běžnými truhlíčky a žardinkami jde o kořenáče s hloubkou větší než 25 cm. Ostatní rozměry bývají libovolné. U takových nádob je nutný dostatečně velký odtokový otvor, případně i více otvorů u delších nebo větších tvarů. Otvory nemusí být ve velkých nádobách jen ve dně. Lépe fungují boční otvory 3–5 cm nad nejnižší úrovní dna nádoby.

Spodní část nádoby vyplníme drenážní vrstvou. Ideální je hrubý říční písek. U trvanlivějších osázení trvalkami a dřevinami použijeme větší zrnitost 0,5–1 cm. Na tuto drenážní vrstvu položíme netkanou textilii, abychom zabránili zanášení drenážní vrstvy pěstebním substrátem. Ten připravíme jako směs

  • dobrého kompostu, nebo alespoň dobré zahradní zeminy,
  • listovky,
  • rašelinového univerzálního substrátu,
  • písku.
Květináče hluboké

Aranžmá v květináčích, inspirativní prvek v zahradě; foto Shutterstock

Nádoby osazujeme hrnkovými trvalkami, zakrslými dřevinami, letničkami, dvouletkami i cibulovinami. Máme možnost sladit rostliny barevně a hlavně při výběru rostlin dbáme na shodné pěstební nároky všech rostlin. Zejména je to nutné pro výsadby trvalejšího charakteru. Při osazování letničkami nebo dvouletkami je příjemné osázení každoročně měnit.

U borovic získáme nižší kompaktní keříky pokud v tomto období nové výhonky zaštípneme dříve, než se z jejich šupinkovitého obalu začnou uvolňovat jehlice.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

3. 12. 2022

Začátkem prosince připravíme chvojí pro přikrývku rostlin

Na začátku prosince je dobré připravit zásobu chvojí, abychom ho měli po ruce v případě, že přijdou silnější mrazy a bude třeba přikrýt dosud nechráněné rostliny. Zabezpečit potřebují zejména stálezelené a dvouletky.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x
()
x