Které keře lze začít množit dělením a řízky už v zimě

6. 12. 2020

Okrasné keře, které zmlazují větším či menším počtem výhonů z kořenového krčku, lze nyní připravit k jarnímu rašení a vysazení.

Dělením a oddělky

Množíme tak dřeviny, které se rozrůstají plošně a stále vytvářejí nové olistěné výhony. Vedle mnoha běžných druhů sem patří i vzácnější: kyhanky (Andromeda), třezalky (Hypericum), libavky (Gaultheria), mamoty čili skalenky (Kalmia), pachysandry neboli tlustonitníky (Pachysandra), tavolníkovce (Sorbaria).

Budeme-li trs dělit až na jaře, čeká každou sazenici dvojnásobný stres: Souběžně se musí vyrovnat s drsným oddělovacím řezem a se zakořeňováním na novém stanovišti.

  • Postup je stejný jako při množení maliníků a odnožujících ostružiníků. Pokud oddělíme (například ostrým rýčem) sazenice v tomto období, můžeme je vyzdvihnout a přesadit na jaře, když začnou rašit. Rány na sazenici se zahojí a nové kořeny se vytvoří v období, kdy teplota půdy dosáhne + 5 °C, obyčejně tedy v době rašení je sazenice schopná života.

Když dělení trsu provedeme nyní, sazenice se budou až do jara vyvíjet samostatně, ale nebudou zatíženy stresem z přesazení. Na řezu se zahojí a kořeny se mohou rozrůstat bez dalšího poškození. Na jaře jsou z oddělků samostatné rostliny.

Třezalka tečkovaná

Také třezalka tečkovaná Hypericum perforatum se stále rozrůstá a množí; foto Pixabay

Řízkování

Pokud není půda již zamrzlá, je možné během zimy odebírat kořenové řízky z okrasných keřů. Řízky se po odběru a ošetření stimulátorem vysazují do studeného pařeniště, nebo se ukládají do vlhkého písku či rašeliny ve studeném sklepě.

Metoda je vhodná pro poměrně velké množství dřevin, včetně popínavých, například pro rody akebií (Akebia), arálií (Aralia), muďoulů (Asimina), křivoušů (Campsis), jesenců (Celastrusú), rují (Cotinus), dekaisneí (Decaisnea), pachysander (Pachysandra), pavlovnií (Paulownia), škump (Rhus), ostružiníků (Rubus) a další.

  • V praxi se však pro řadu jmenovaných druhů používá jen v případě množení botanických druhů, neboť výtěžnost této metody je malá, komerčně významné druhy a odrůdy jsou množeny jinými způsoby.
Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 9. 2024

Plody peckovin zasažených virem šarky předčasně opadávají

V Česku jsou rozšířeny všechny kmeny šarky švestky, které napadají všechny druhy modrých peckovin, meruněk a broskvoní. Virus je přenášen mšicemi, dále je šířen ovocnými výpěstky – rouby a očky, vegetativně množenými podnožemi.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x