Letní trávník: častější, opatrné sečení. Zálivka podle půdy

8. 8. 2020

Dlouhá stébla a místy i plevel prozrazují, že jsme se trávníku nevěnovali tak často, jak by v létě potřeboval. Teplu i suchu přizpůsobíme sečení i závlahu.

V případě, že jsme trávník dlouho nesekali, nastavíme výšku sečení  nejméně na poloviční výšku nejvyšších travin. Až poté v intervalech 4 až 6 dní postupně snižujeme výšku sečení, aby trávník znovu získal svou hustotu.

Travní sekačka

Foto Shutterstock

Při pravidelné letní péči o trávník snižujeme výšku jen minimálně tak, aby si porost dokázal udržet u kořenů stín. Na příliš krátký řez reaguje trávník špatně; brzy se tvoří holá místa, daří se plevelům.

Zasychání trávníkové plochy prozradí barva porostu, ale i naše vlastní stopy v trávě, která zůstává slehnutá. To je známka, že trávníku chybí vláha.

Kterou tryskou trávník zavlažovat

Půdy písčité zadrží jen malé množství vody – tady se hodí použít při zálivce hrubší postřikovací trysku a zalévat každé 3–4 dny po dobu přibližně půl hodiny.

Zavlažovací tryska v hlavici

Foto Shutterstock

Na půdách těžších zavlažujeme jemným rozptylem v intervalu 5–7 dní. Zaléváme po dobu 2–3 hodin. Pro kontrolu je dobré při první zálivce  kontrolovat, zda jsme zavlažili pod trávníkem – do hloubky pod 5 cm.

Nejlepší dobou pro závlahu je večer. Ráno zaléváme jen při zatažené obloze.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Večerní kropení zvyšuje riziko plísní. Vždy se doporučovalo kropit „na rosu“, tedy brzo ráno, když byl trávník mokrý.

Pokud nezaléváte denně (jak často zalévat vyčtete výše), trávník je v kondici, nepřerůstá, je nepřehnojený dusíkem, je složený tak, aby se druhy a odrůdy co nejlépe hodily k danému místu, kde roste, i k účelu pěstování, není třeba mít tyto obavy.
V místě, kde je dlouho rosa, u nevyrovnaně hnojeného trávníku, u trávníku špatně do místa voleného se houbovky objeví ve větší míře i tam, kde bychom zalévali jen ráno.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

27. 5. 2024

Netkané textilie pomáhají i při ochraně proti škůdcům

V zahrádkářské praxi mají velmi široké využití. Prospívají zdravotnímu stavu a vývoji pěstovaných rostlin a pomáhají i proti škůdcům. Mají i svá rizika.

zobrazit další rady a tipy
2
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x