V květnu kontrolujeme dřeviny vysazené na podzim nebo na jaře

9. 5. 2020

Nejdůležitější je pro dřeviny dobré zakořenění. Ani po vyrašení nemají ještě vyhráno. Čím můžeme stromům usnadnit život v novém prostředí?

Dobrému zakořenění pomůže důkladné upevnění kmenu, aby kořínky nebyly při větrném počasí poškozovány a přetrhávány. Větší listnáče a jehličnany přivážeme ke kůlu, případně ukotvíme ze tří stran.

Úvaz stromku ke kůli

Úvaz kmínku ovocného stromku ke kůlu urychlí zakořenění; foto Shutterstock

Dohlédnout musíme i na dostatečnou závlahu. Vysychání omezíme zhruba 5 cm vysokým půdním mulčem z kůry nebo kompostu. O tom, zda je zemina pod kůrou dostatečně vlhká se můžeme přesvědčit jen hmatem.

V období bez deště a v počasí, které zeminu vysušuje, zajistíme mladému stromku zálivku. Účelnější než denní krátké zalévání je větší dávka v delším časovém intervalu. Obvykle stačí 10–20 litrů vody v intervalu asi jednoho týdne ke každé vysazené dřevině. Hnojení není v prvním roce nutné.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

29. 1. 2023

Proti hnědému padlí angreštu se lze bránit i výběrem odrůdy

Závažná houbová choroba hnědé padlí angreštové se v posledních letech velice rozšířila jak vinou klimatických změn, tak i pěstitelských chyb. K rozšíření infekce přispěly přestárlé výsadby a staré odrůdy angreštu. Rovněž mírné zimní teploty a nedostatek sněhové pokrývky podpořily četnost výskytu choroby.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x
()
x