
Nejdůležitější je pro dřeviny dobré zakořenění. Ani po vyrašení nemají ještě vyhráno. Čím můžeme stromům usnadnit život v novém prostředí?
Dobrému zakořenění pomůže důkladné upevnění kmenu, aby kořínky nebyly při větrném počasí poškozovány a přetrhávány. Větší listnáče a jehličnany přivážeme ke kůlu, případně ukotvíme ze tří stran.
Dohlédnout musíme i na dostatečnou závlahu. Vysychání omezíme zhruba 5 cm vysokým půdním mulčem z kůry nebo kompostu. O tom, zda je zemina pod kůrou dostatečně vlhká se můžeme přesvědčit jen hmatem.
V období bez deště a v počasí, které zeminu vysušuje, zajistíme mladému stromku zálivku. Účelnější než denní krátké zalévání je větší dávka v delším časovém intervalu. Obvykle stačí 10–20 litrů vody v intervalu asi jednoho týdne ke každé vysazené dřevině. Hnojení není v prvním roce nutné.
Připomeňme si nejdůležitější zásady pro řez ořešáku. Výchovný – tvarovací řez korunky stromku děláme jen pokud je nutný v období prvních pěti let po výsadbě. Řez prosvětlovací – průklest, je možný v plodném věku stromu a to vždy v několikaletém odstupu.