V květnu kontrolujeme dřeviny vysazené na podzim nebo na jaře

9. 5. 2020

Nejdůležitější je pro dřeviny dobré zakořenění. Ani po vyrašení nemají ještě vyhráno. Čím můžeme stromům usnadnit život v novém prostředí?

Dobrému zakořenění pomůže důkladné upevnění kmenu, aby kořínky nebyly při větrném počasí poškozovány a přetrhávány. Větší listnáče a jehličnany přivážeme ke kůlu, případně ukotvíme ze tří stran.

Úvaz stromku ke kůli

Úvaz kmínku ovocného stromku ke kůlu urychlí zakořenění; foto Shutterstock

Dohlédnout musíme i na dostatečnou závlahu. Vysychání omezíme zhruba 5 cm vysokým půdním mulčem z kůry nebo kompostu. O tom, zda je zemina pod kůrou dostatečně vlhká se můžeme přesvědčit jen hmatem.

V období bez deště a v počasí, které zeminu vysušuje, zajistíme mladému stromku zálivku. Účelnější než denní krátké zalévání je větší dávka v delším časovém intervalu. Obvykle stačí 10–20 litrů vody v intervalu asi jednoho týdne ke každé vysazené dřevině. Hnojení není v prvním roce nutné.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

4. 11. 2024

Kdy zazimovat jahodník mulčem, kdy ho chránit chvojím

Jahodníky je třeba připravit na zimu tak, aby jim neublížil mráz. Krčky rostlin chráníme zeminou, celé rostliny zasteleme pod chvojí. Stejně se postaráme o převislé jahody, které přemístíme z nádob na záhon.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x